223 vroeger zal wagen, zich op de domineerende heuvels te nestelen, tot het beschieten onzer versterking, omdat hijzelf thans vuur van verschil lende zijden te vreezen heeft. Het Noordelijke blokhuis, op den hoogsten top van het gebergte, domineert het geheele omliggende terrein. Toch noemde ik den invloed der blokhuizen slechts een moreelewant wie het terrein goed kent met zijn klooven, rotsen en talrijke omgevallen boomenweet dat eene linie van verspreide schutters, die weten te profiteeren van de voordeelen van het terrein, het vuur van het etablissement en van de blokhuizen niet behoeft te vreezen. Ondanks de genomen maatregelen hadden de expeditiën naar Poe- loe Bras bijna steeds een negatief resultaat; meestal kreeg men den vijand niet te zienbij den laatsten tocht is het slechts tot een vuur gevecht van weinig beteekenis gekomen. Het doel: het opsporen en bestraffen der vijandelijke benden, werd niet bereikt. Daarentegen werden de kampongbewoners, die in ieder geval niet de hoofdschul digen waren, zwaar gestraft, zwaarder dan zij verdiend hadden, want hun levende en doode bezittingen werden bij die gelegenheden dikwijls op de eene of andere wijze gedeeltelijk of geheel ver nield. Hierdoor zijn die inboorlingen, die tot dusverre neutraal waren en althans geene aanleiding gaven tot de veronderstelling, dat zij het G-ouvernement vijandig gezind waren, als het ware ertoe ge bracht, met de kwaadwilligen gemeene zaak te maken. Wij kunnen hen niet tegen rooftochten beschermen en kunnen ook de ware schul digen niet straffenin hunne plaats worden onschuldigen gestraft. Uit dit oogpunt beschouwt de Inlander het vernielen zijner eigen dommen want hij begrijpt niet, dat tactische of politieke redenen het noodzakelijk kunnen maken, eene kampong te verbranden of de te velde staande gewassen te vernielen. Nu de versterking aan de Lambalei-baai eindelijk uit de vallei naar eene hoogte is overgebracht, zal de veiligheid der bezetting weinig of niets t.e wenschen overlaten, en als zij waakzaam is en haar plicht doet, kan de vijand, zelfs in grooten getale opdagende, haar weinig schade toebrengen, zoolang zij namelijk in de verster king blijft. Maar afdoende is ook deze maatregel niet, want daardoor wordt

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 232