229 heeft men er immers voor kunnen instaan, dat de groote uitgaven, verbonden aan het telkens zenden van expeditionnaire colonnes, doel treffend werden aangewend. Ondanks die expeditiëir en ondanks het vernieuwen en het verbeteren onzer versterkingen is immers thans het doel nog in geenen deele bereikt. Moge men hieruit geleerd hebben, dat het onmogelijk is alleen door middel van wapengeweld op P. Bras vrede en rust te verkrijgen. Want dit zou eerst mo gelijk zijn, wanneer geheel Atjeh ouderworpen was, maar zoolang kan P. Bras niet wachten. Eon échec toch, op dit eiland geleden, zoude ons zeer gevoelig kui nen treffen. De volkomen verzekering van de veiligheid van den Willemstoren is een groot belang. Ik geef toe, dat het een zeer groot succes zoude zijn, indien men erin slaagde, eene groote bende, die naar bet eiland is overgestoken, met eene colonne te bereiken en te vernietigen. Maar ieder, die het eiland kent, zal mij toegeven, dat dit eene onmogelijkheid is. Waar men dus met wapengeweld alleen het doel niet kan bereiken, daar sla men een anderen weg in. Schrijver dezes is lang op P. Bras geweest, heeft bijna alle kampongs persoonlijk bezocht en is herhaaldelijk met de bevolking in aanra king geweest. Zelfs heeft hij eene proet genomen met het opkoopen van proviand. Daar de kampongbewoners niets dan visch en een weinig gevogelte en vruchten naar de pasar bij de Lambalei-baai brachten, werd hun gevraagd, waarom geen rijst, padi en klapperolie werden aangevoerd. Zij gaven als reden op, dat daarvoor geen koopers waren. „Goed" antwoordde ik „breng morgen een pikol rijst, een pikol padi en een dozijn kippen". Den volgenden dag was meer dan het dubbele op de pasar aanwezig en de lieden zeiden, dat ik zooveel meer kon krijgen, als ik noodig had en dat zij, als hun eigen voorraad op was, de artikelen op Oleh-Paja en Lampoejang zouden gaan koopen. De bewoners van deze beide kampongs be zoeken de pasar nl. zelden. Om die reden heb ik de vrijheid gevonden het bovenstaande aan de overweging van meer invloedrijke personen te onderwerpen. U. Dl. II, 1888. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 238