14 verueur te Kot a Radja. Deze vernam bij die gelegenheid, dat Toe koe Imam Moeda in ernstige geschillen gewikkeld was met de partij van Toekoe Jit, waarbij zich ook Toekoe Oemar had aangesloten. Later, toen reeds geruimen tijd geruchten hadden geloopen dat deze Toekoe Oemar voornemens was Malaboeh aan te vallen en zijn gezag uit te breiden, sloten de hoofden van Malaboeh, Boeboen, Waylah en Tenom een verbond, voornamelijk ten doel hebbende Oemar's invloed in hun land te weren. Deze had zich, nadat de hoeloebalang van Rigas in 1885 over leden en, den 27en April van dat jaar, door zijn zoon Potjoet Ismaël opgevolgd was, in dat landschap gevestigd en daar van lieverlede grooten invloed verworven. In den ochtend van 14 Juni 1886 had ter reede van Rigas de overvalling van het stoomschip Rok Canton plaats, waarbij Toe koe Oemar de hoofdrol speelde en die tot eene militaire expeditie aanleiding gaf. Het schip was ter reede van Rigas aanwezig voor den aankoop van peper, toen Toe koe Oemar met een 25-a 30-tal gewapende volgelingen aan boord kwamhij giDg met den supercarga in de kajuit, en de volgelingen verspreidden zich over het schip zonder eerst van eenige vijandelijke bedoeling te doen blijken. Maar plotseling vielen zij het Europeesche gedeelte der bemanning aan, dat evenmin als de Chineesche en Maleische opvarenden ge wapend was of eenigen anderen voorzorgsmaatregel getroffen had. De gezagvoerder Hansen, een Deen, werd gewond door een slag op het hoofd en sprong in zee of werd daarin geworpen. Zijne echt- genoote sprong hem na, doch beiden werden door de Atjehers uit het water gehaald en bewusteloos in eene sloep gelegd. De eerste stuurman, een Rus, en de eerste machinist, een Schot, werden ver moord; een Chinees en een Haleier werden door klewanghouwen ge wond. De tweede machinist, een Schot, werd gebonden. Inmiddels had Toe koe Oemar de equipage genoodzaakt de sloe pen te strijken, waarin 2 kanonnen, 6 Snider-geweren, 5 revolvers met munitie en al de aan boord aanwezige gelden en goederen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 23