238 de hand om den leerling iedere beweging voor te doen of te verbeteren, zonder hem telkens het wapen te moeten afnemen, waardoor noodeloos tijd verloren gaat. Steeds wordt het onderwijs gegeven man tegen mannimmer wordt in de lucht geschermd. Daardoor zal de leerling zich beter in de vereischte houding plaatsen, het wapen niet te hoog of te laag hou den, en het doel der lessen beter begrijpen. De afstand tusschen twee tegenover elkaar geplaatste leerlingen wordt berekend naar de lengte van den uitval, zoodat na den uitval de stoot of slag raak is. Hoe langer de leerlingen zijn, des te grooter zal ook de uitval en dus de onderlinge afstand kunnen zijn. De uitval moet langzamerhand vergroot worden; de achterste voet blijft daarbij met het plat op den grond, en de man moet zich daar bij zonder inspanning weer kunnen oprichten. Door oefening zal de leerling spoedig verder leeren uitvallendan hem in den beginne mogelijk was. Om den lust en den ijver in het schermen op te wekken, zal men reeds spoedig laten trekken, waarbij alleen gebruik mag gemaakt worden van de reeds geleerde stooten en slagen. Zonder in lange redeneeringen te vervallen, moet den leerling het doel van den slag of stoot, zoowel als van de parade worden dui delijk gemaakt, opdat hij gevoelt, dat juist zoo en niet anders ge slagen, gestooten of gepareerd moet worden, om de vereischte uit werking te hebben. Bij het onderricht op. de sabel moet de onderwijzer den leerling gewennen niet te hakken, dat is, niet alle kiacht aanwenden op het oogenblikdat de stoot of de slag op het lichaam van de tegen partij komt; doch de kracht moet geleidelijk van het begin van de beweging op het wapen worden uitgeoefend. De leerling wordt daar door minder vermoeidhij beweegt zich gemakkelijkerde wond wordt dieper dan met het hakken en men is spoediger tot tegenweer gereed. De ouderwijzer moet het den leerling inprenten, dat hij niet wijkt voor den tegenstander, die opdringt, doch dat hij hem door een stoot op den vereischteu afstand houdt. Hij toont aan, dat kalmte een groot voordeel geeft, dat men zich door sprongen en uitwijkingen niet mag laten verontrusten en dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 242