236 menschen worden gepijnigd en misvormd door schoeisel dat van den natuurlijken voetvorm afwijkt. Sedert heeft men het bekleedeu van den voet met meer opmerk zaamheid gevolgd en over dit onderwerp bestaat thans een tamelijk rijke literatuur. Het Meyersche schoeisel wordt in Duitschland, Zwitserland. Enge land en Amerika vrij algemeen en met groote voldoening gedragen ook in Nederland begint ctit schoeisel meer ingang te vinden. Met het militair schoeisel was het niet beter gesteld. Beroemde veldheeren (1) wezen meermalen op de noodzakelijkheid van deug delijk passend schoeisel, doch de zaak bleef bij het oude. Eerst de oorlog van 1870/71 deed de oogen opengaan. De schromelijke ge volgen, welke gedurende dien krijg slecht passend schoeisel na zich had gesleept (2), deed de overtuiging geboren worden, dat een soldaat met gezonde voeten nog niet marschvaardig isdaarvoor moet hij bovendien goed passend schoeisel hebben. In de meeste Europeesche legers is thans het systeem Meyer of ir. gewijzigden vorm ingevoerd. Het Nederlandsche leger bezit het systeem Meyer-Weber, dat ook nu bij het Nederlandsch-Indisch leger in beproeving is. (3) Het stelsel Meyer onderscheidt zich van het modeschoeisel door den vorm van de door overleder en binnenzool ingesloten ruimte, met andere woorden: door den vorm der leesten, waarop het schoeisel is vervaardigd. De voet vindt daardoor in het schoeisel den noodigen steun, zon der te worden gedrukt, de teeuen vinden de noodige plaats om zich neder te leggen en te bewegen, terwijl de groote teen ongehinderd (1) Maarschalk Niel zoide eeas in het Franache wetgevend lichaam: „Les „souliers ont pourl'infanterie l'importanee qae les chevaux ont pour la cavalerie." (2) Otto Brandt von Lindau, Der deutschen Soldaten Fuss und Fussbekleidung. Berlin, 1880. (3) Koloniaal verslag 1886/87.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 245