238 - geval verliest de voet een deel van zijn steunin het tweede wordt mede door de drukking die in de breedte vau deu voet wordt uit geoefend het overleder langs den zooikant, ter hoogte van dien wortel, het eerst afgesleten, ongerekend nog het hinderlijke in het loopen. In verband met zijne opgedane ondervinding werd door "Weber een zool geconstrueerd, die den schoen ook geschikt maakt voor de hierboven genoemde afwijkingen van den voet. De zolenvorm, naar het stelsel Meyer gesneden eu zooals die vorm door Weber is gewijzigd, is niet zoo behagelijk als het modeschoei sel, doch sierlijkheid is zeker wel de laatste eisch, dien men aan mili tair schoeisel stellen mag. Goed, deugdelijk militair schoeisel moet aan de volgende eischen voldoen De zolen moeten zoo mogelijk waterdicht [volkomen goed gelooid] zijn en weerstand bieden aan oneffenbeden en ruwheid van den bodem; het overleder moet zacht zijn, iu 't bijzonder in de voet- buiging, eu niet te zwaarde hak mag geen overmatig gewicht heb ben en niet te hard zijn. Yoorts mag het schoeisel den voet niet drukken bij zijne vormver andering tijdens het gaanhet moet beschutting geven tegen nat eu koude; niet te zwaar zijn; gemakkelijk aan- en uitgetrokken kun nen worden; geene moeilijkheden in het vervaardigen opleveren, en de herstellingen moeten gemakkelijk uitgevoerd kunnen wordenbo vendien moet het voor alle klimaten en jaargetijden geschikt zijn en niet veel kosten. Eindelijk moet nog als voorwaarde voor goed schoeisel worden gesteld een flinke sluiting in hiel en wreef, waardoor de gang vast en verzwikking voorkomen wordt; om den enkel mag evenwel geen te sterke sluiting worden aangewend, wijl daardoor de bloedsomloop wordt belemmerd. Deze eischen zijn niet gering, doch wanneer men in aanmerking neemt, dat de soldaat meestal den geheelen dag en soms onder zeer ongunstige omstandigheden zijn schoenen moet aanhouden en van hoeveel belang goed passend schoeisel voor een leger is, dan voorzeker mag men omtrent het bekleeden van den voet niet al te bescheiden zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 247