239 Goed passend schoeisel staat bovendien in een nauw verband met eene goede marscbdisciplinehinderlijk en knellend schoeisel noopt den soldaat om uit het gelid te treden, soms tot achterblijven. Een goed geschoeide afdeeling zal, wanneer de discipline overigens goed is, steeds met opgewektheid marcheeren. De gevolgen van slecht passend schoeisel blijven in den regel niet uithet doorloopen der voeten, ziekte der nagels, opzwelling en verdikking van de huid, in den vorm van eelt, likdoorns enz. zijn de meest voorkomende verschijnselen. Ondoelmatig schoeisel misvormt de voeten. Door te korte schoenen wringt de tweede teen zich gewoonlijk naar boven en de overige teenen schuiven naar den grooten teen of wei de vier kleine teenen wringen zich over den grooten teen. Druk van het overleder is meestal het gevolg van te smalle zolen, de voet wordt nu verminkt doordien de teenen in een sterke mate over elkander en de buitenste rand der voetzool naar binnen wordt gedrongenbovendien ontstaat dikwijls ontwrichting in den middel voet. Hooge hakken doen de zwaarte van het lichaam te veel op de teenen rusten en daardoor ontstaat ontwrichting in den middelvoet. Schoenen, die te wijd zijn, misvormen den voet evenzeer. Scheef geloopen schoeisel, dat zeer hinderlijk is, is dikwerf een gevolg van de omstandigheid dat de schoen niet volkomen aan den voet past (lj. De rationeele schoen vormwaartoe het stelsel Meyer-"Weber in de eerste plaats behoort tracht nu niet alleen ziekte der voeten te voorkomen, maar geeft ook aan den voet gelegenheid tot herstel, zoo hij door schoeisel, afwijkende van den natuurlijken voetvorm, geleden heeft. In Frankrijk vaardigde de Minister van Oorlog dd° 11 Augustus 1875 eene circulaire uit, waarin hij de bevelhebbers er op wees, dat zieke voeten dikwijls het gevolg zijn van onreinheid, onopmerk zaamheid bij het aanpassen, het onderhoud van het schoeisel door het hard te laten worden, onregelmatige voetvormen, ruwheid in (1) Zie o. a. P. L. L<= GuéSchoeisel naar de eischen der hygiëne, 's Graven- hage 1888.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 248