240 het afwerken van den schoen van binnen, nauw schoeisel, vooral ter hoogte van de teenen, enz. Het poetsen der schoenen werd streDg verboden en de compagniescommandanten verantwoordelijk gesteld dat het schoeisel eens per maand met een mengsel van traan werd ingesmeerd. „Wilt gij een schoen hebben die goed past, laat dan aan Uw eigen voet de maat nemen" zegt Paul Mantigazza in zijn boek „De kunst om gelukkig te zijn." Van groot belang zoude het zijn, indien het schoeisel voor elk man op maat vervaardigd kon worden, doch om verschillende redenen is dit schier ondoenlijk. Eene tailleverdeeling, op de ervaring ge grond, kan hierin veel te gemoet komen. Zonder iets aan de bestaande tailleverdeeling te kort te willen doen, vermeenen wij, op grond van onze ondervinding, te mogen aan- teekenen, dat de grootste taillesoort (31 steek) best kan gemist worden; naar die taille is betrekkelijk weinig navraag (1); daaren tegen zouden wij aan de tailleverdeeling een nieuwe taillesoort (25 steek) toegevoegd willen zien. Bij het Zwitsersche leger bestaan 6 verschillende nummers in de lengte van den voet, welke ongeveer 7 mM. van elkander verschillen; iedere lengte is weder in 3 breedtesoorten verdeeld, zoodat in 't geheel 18 taillesoorten voorhanden zijn; de kleinste taillesoort be draagt 25 en de grootste 30.5 cM. Het schijnt ons toe, dat met deze tailleverdeeling het grootste gedeelte van het leger geschoeid kan worden. Yoor personen, die niet met een der bestaande taillesoorten ge schoeid kunnen worden, wordt het schoeisel op maat gemaakt; voor hen is het een eerste vereischte, dat de leesten, waarop de schoenen vervaardigd worden, aan het type van den voet volkomen beant- (1) Yolgens Dr. W. Roth und Dr. R. Lex, „Militiir Gesundheitspfiege" bestaat er een zekere verhouding- tusschen de lichaamslengte en de lengte van den voet zoo bedraagt o. a. de lengte van den voet van een man, die 1.75 M. lichaamslengte heeft, 0.264 M.; daarbij moeten 2 cM. geteld worden voor de leest, zoodat de lengte van den schoen moet zijn0.284 M. Daarentegon zegt Dr. Paul Starcke in zijn geschrift „Der naturgemasse Stiefel" (Berlin 1881) dit er geen verhouding bestaat tusschen de lichaamslengte en de grootte van den voet,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 249