241 woorden; de leesten zijn dus een hulpmiddel om den juisten vorm van den voet weer te geven. 'De leestenmaker (1) moet derhalve uit den maatstaaf alle gege vens kunnen putten, welke hij voor het vervaardigen van bedoeld hulpmiddel noodig heeft, en daartoe stelt o. i. de nieuw modelaan- vraag om schoeisel op maat (2), uitgegeven bij de algemeene order No. 1 van dit jaar, hem volkomen in staat. Lieden met zulke ab normale voetvormenwaarvoor een afdruksel in gips noodig zoude wezen, zullen in een leger wel niet worden aangetroffen, en voor hen wier voeten door onnatuurlijk schoeisel geleden hebben, zijn, zooals wij hierboven zagen, geen buitengewone maatregelen noodig. Evengenoemde legerorder is derhalve een schrede voorwaarts in de goede richting. Echter zouden wij bepaald voorgeschreven willen zien, dat van beide voeten de maat werd genomen, omdat de rech tervoet gemeenlijk iets grooter en soms ook meer ontwikkeld is dan de linker. Yoor eene groote duurzaamheid is eene volkomen juiste afwer king van het schoeisel een vereischteen hoezeer de meeste schrij vers de voorkeur blijven schenken aan „handwerk" is eene juiste confectie alleen langs machinalen weg te verkrijgen, wanneer belang rijke hoeveelhedenin betrekkelijk korten tijd vervaardigd moeten worden. Yoor duurzaam schoeisel moet als eisch op den voorgrond worden gesteld, dat de samenstellende deelen van den schoen uit deugde lijke grondstoffen bestaan. Yan een afgewerkten schoen kan men de grondstof niet of slechts oppervlakkig beoordeelen. Men kan den schoen bezien, het leder betasten enz., doch de grondstof van de verschillende onderdeelen naar behooren te keuren, is niet doenlijk. (1) Dat de leestenmakei' een bekwaam vakman moet zijn, voldoende op de hoogte van de anatomie en beweging van den voet, is eene conditio sine qua non. (2) Volgens bovenaangehaalde order wordt de lengte van de leest verkregen door de lengte van den voet, gemeten langs den onderkant, en de hoogte van den grooten teen bij elkaar te tellen. De meeste schoenmakers nemen de leest 2 cM, langer dan de lengte van den voet, op gelijke wijze gemeten, omdat de voet door de hakken min of meer vooruitschuift en de zolen en het overleder bij het gebruik der schoenen in de lengte krimpen, doordat in de lengte geen drukking door den voet wordt uitgeoefend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 250