242 In Frankrijk heeft men in 1870 ten opzichte, van dien een treu rige ervaring opgedaanEr waren namelijk aan het Loire-leger schoenen geleverd, waarvan de zolen uit dun bordpapier bestonden, aan beide zijden met een dun plaatje leder opgelijmd; door middel eener hydraulische pers hadden deze zolen groote vastheid verkregen, doch door de inwerking van vocht vielen zij uit elkander. Het opensnijden van eene zeker percentage op de geheele partij, ten einde het binnenwerk en de confectie beter te kunnen beoor- deelen, geeft wel eenigen waarborg; eene deugdelijke keuring van de grondstof levert dit onderzoek niet. De aanmaak van schoeisel geschiedt in Indië bij het militair Huis van Arrest te Semarang; eene voorafgaande keuring van de grond stoffen is niet noodig, omdat men veilig kan aannemen dat daarmede bij die inrichting niet geknoeid wordt. Wordt daarentegen de con fectie van eene zekere partij schoenen aanbesteed zooals in 1887 plaats vond dan is het noodzakelijk dat de binnenzolen, buiten zolen, achterlappen en overleder, gewalst of geklopt, vooraf worden gekeurd en gewaarmerkt; alsdan kan bij het opensnijden van den schoen de ouderzoekende keurder zich overtuigen dat geene andere grondstoffen gebezigd zijn, dan die welke van Gouvernementswege waren verstrekt. Om het nog niet gebruikte schoeisel goed te houden, is in de eerste plaats noodig dat het leder het overleder en zooileder vóór de bewerking met traan wordt ingesmeerd, de afgewerkte schoen moet vettig aanvoelenin de tweede plaats mag het schoeisel niet te lang in de magazijnen opgeschuurd worden, daardoor droogt het leder uit en wordt hard; in vochtige lokalen verstikken de naden. Moet het schoeisel in heete lokalen bewaard worden, dan moet het in kasten, kisten of tonnen worden verpakt; in koele, doch niet vochtige lokalen is het beter de schoenen over ijzeren stangen te hangenbamboe en houtsoorten, welke spoedig vermolmen of door ongedierte worden aangetast, mogen voor dit doel niet gebezigd wor den insecten tasten dan spoedig het ieder aan. Nopens het onderhoud van het in gebruik zijnde schoeisel verwijzen wij naar de ter zake bestaande algemeeue orders en merken hierbij ten overvloede op, dat alle soorten schoensmeer min of meer nadeelig

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 251