247 met: voorbeelden toegelichte zank is het te hoog schieten van den soldaat in het gevecht. lo. In den slag bij de Alma werd een 1200 a 1500 passen achter een épaulement staand regiment nog getroffen door het vuur van een vijand., die het genoemde werk op 900 passen afstand beschoot. Een ander regiment stond op eene hoogte, gelegen op 1470 M. van een stroom, aan welks overzijde de vijandelijke infanterie zich bevond; deze infanterie bracht het regiment wel is waar eenige onbeduiden de verliezen toe, maar de meeste kogels sloegen ver achter hot regi ment in den grond. In het eerstbedoeld geval werden bijgevolg éle- vatiehoeken van 14 tot 15 graden gebezigd, hoewel zij slechts 65 minuten behoorden te zijn in het laatste geval schoot men onder 10 tot 12 graden, ofschoon 2^ graad voldoende ware geweest. 2o. In den oorlog van 1877 heeft men op 3000 passen van de stelling der Turken hunne kogels gevonden; er moet dus onder 144 graad zijn gevuurd. In het algemeen waren in dezen oorlog de verliezen op 3000 passen zeer gering, waaruit de govolgtrekking wordt gemaakt, dat het maximum der gebezigde elevatie ten naastebij 14 a. 15 graden geweest moet zijn. 3o. In een zijner op het oorlogstooneel geschreven brieven zegt de hertog van Saksen-Meiningen, dat op 1500 passen van de Pransche stellingen nog een dichte kogelregen viel, alhoewel niemand der zijnen zich op dien afstand bevond; men kon dat. zien aan de omhoogvlie gende stukjes aarde. 4o. Yolgens prins Wilhelm van Wurttemberg deden de achter dek kende voorwerpen verborgen Franschen veelal op goed geluk een groot aantal schoten, die op 1200 a 1800 passen insloegen en den grond met eene laag lood bedektendaarentegen merkte men op kleinere afstanden slechts zelden kogels op, die in de gebouwen of boomen waren blijven steken. Dezelfde opmerking werd door den Russischen generaal Seddeler gemaakt, die als militair attaché den Pransch-Duitschen oorlog medemaakte. Daarom is het ook zeer duidelijk, dat de Duitsche troepen op do' genoemde afstanden groote verliezen moesten lijden. Zoo zegt Seddeler, dat de garde bij S'. Privat op 1300 a 1600 passen het grootste getal dooden en gewonden bekwam, terwijl de geringste verliezen op 600

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 256