250 Eene der duidelijkste en het veelvuldigst voorkomende uitingen van eene onregelmatige toevloeiing der zenuwkraoht naar de spieren is het bekende zenuwachtige sidderen, dat door allerlei onderling zeer verschillende gemoedsaandoeningen, als vreugde, toorn, angst enz. ontstaat. Dit sidderen kennen ook zij zeer goed, die in het gevecht zijn geweest; het is misschien eene der hoofdoorzaken van het on nauwkeurige schieten. Ook heeft men opgemerkt, dat in het gevecht velen aan plotse linge zenuwachtige riliiugen lijden, die volgens de physiologen ge woonlijk met hot sluiten der oogen gepaard gaanbovendien doen zich, zelfs bij onbeduidende prikkelingen van den geest, storingen voor van de normale, regelmatige hartswerking, hetgeen wijziging brengt in den toevoer van bloed naar de hersenen en het denken belemmert of onmogelijk maakt. Er bestaan onderscheidene voorbeelden, die duidelijk bewijzen, dat de soldaat in het gevecht dikwerf niet meer naar de commando's luistert, weinig of niet denkt en soms in het geheel niet meer weet wat hij doet. Na het gevecht bij Gettysburg in Pensylvanië werden op het slag veld 24000 geladen geweren gevonden, die aan beide partijen had den toebehoord. De helft dier geweren bevatte twee ladingen6000 waren 3- tot lOmaal geladen; vele hadden 5 tot 6 kogels op ééne lading buskruit en één geweer had zelfs 22 ladingen! Van de eigenaars dier vuurwapenen moet dus het drie vierde zoo zenuwachtig zijn geweest, dat het niet meer wist wat het deed en voorzeker ook niet gericht zal hebben. Kapitein Kropatkin verhaalt, dat tijdens den Russisch-Turkschen oorlog in eene versterkte stelling de minst moedige manschappen niet meer vuurden en het ineerendeel der anderen schoot, zonder het geweer tegen den schouder te plaatsen. In den Fransch-Duitschen oorlog heeft zich bij herhaling het ge val voorgedaan, dat de Fransche infanteristen het geweer niet meer tegen den schouder brachten, maar het eenvoudig aan de heup hiel den. Iu „Le feu rapide do 1'Infanterie" wordt hieromtrent door een Fransch schrijver het volgende opgemerkt. De Franscheu vuurden met koortsachtige haast, het geweer ternauwernood iu de richting des

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 259