18 volgenden dag 2 compagnieën (Van den Bosch en Phi li ps) met de genietroepen, de ambulance en de noodige dwangarbeiders debar- keerden en weldra onder bevel van kapitein Tan Vliet naar Kot a Brandang oprukten. Potjoet Ismaël en twee zijner volgelingen dienden hierbij als gids. Bij dezen marsch opende de vijand onmiddellijk van de helling der Gloenoeng Kwali het vuur, dat door de gewapende sloepen van de Pcilembang beantwoord werd, De luitenant der genietroepen Proost werd weldra ernstig gewond, zoodat hij naar het strand moest worden teruggebracht; de colonne ondervond daardoor een halfuur oponthoud. Langs een moeielijk pad werd een uur later Kota Brandang, eene verlaten versterking, bereikt; een kwartier later kwam de colonne Van den Bosch aan bij het huis, waar de beide Europeanen gevangen gehouden wa ren. Dat huis, behoorende aan den schoonvader van Potjoet Is maël, tevens schoonvader van Toekoe Oemar, bevatte nog eene kist met vrouwenkleederen, blijkbaar aan Mevrouw Hansen toe- behoorende, eene groote hoeveelheid wit katoen en andere handels waren. Het vuur van de omliggende hoogten was hier het hevigst en berokkende ons een verlies van 2 dooden en 3 gewonden. De colonne Philips slaagde er in den vijand van die hoogten te ver drijven en zijn vuur tot zwijgen te brengen. Aangezien geene nadere berichten omtrent de gevangenen waren ver kregen en de gesteldheid van het terrein niet toeliet den omtrek af te patrouilleeren, namen de troepen 11/2 uur later den terugmarsch aan; het straks bedoelde huis en eenige andere, waaruit de onzen beschoten waren, werden verbrand, een zestal vijanden neergeschoten. Het vijandelijk vuur, aanvankelijk zwak, nam gaandeweg toe; de leluitenant W. 8. N. van Bockom Maas werd, nabij het strand, daardoor gewond. Gedurende den tocht naar Kota Brandang was ook de com pagnie Stemfoort geland en had deze de kampong Big as om singeld. Met behulp der heeren Van Langen en Kamp werden, in het huis van Potjoet Ismaël, opgelicht diens grootmoeder, tante en vrouw, eene vrouw van het kamponghoofd van Rig as en eenige andere van de voornaamste, mannelijke en vrouwelijke ingezetenen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 27