279 4. Waardoor wordt liet opwekken van eleetrieitoit geschaad of verhin derd, bij gebruik van de in dc 3e vraag bedoelde toestellen? 1 /2 uur.) 5. Wat weet ge van de wetten van Ohm? (3/4 uur.) Geodesie. Mondeling. (van de hieronder bedoelde instrumenten waren de noodige exemplaren aanwezig.) 1. Hoe en waartoe worden baken gebruikt? Hoeveel meetpennen heeft men bij een meetketting noodig Hoe zet men met den meetketting op het terrein hoeken uit van 60° en 120°? Hoe rechte hoeken? en hoe hoeken van 100°? 2 Hoe worden excentriciteitsfouten en mogelijke onzuiverheden in de randverdeeling bij den theodoliet van Breithaupt geëlimineerd? 3. Welke soort noniën heeft men bij den theodoliet van Pistor en Martins, en hoe vindt ge het eenvoudigst den graad van nauwkeurigheid van aflezen daarmede? 4. Veronderstel, dat de hier aanwezige theodoliet van Breithaupt gere geld is, hoe stelt ge dan het instrument op tot het meten van hoeken op dit (een punt aanwijzen in de zaal) punt? 5. Hoe wordt het planchet opgesteld, wat valt daarbij in acht te nemen Welke hulpinstrumenten heeft men noodig bij het gebruik van hot planchet? Hoe wordt de loodgabel gebruikt? 6. Waartoe dient de boussole? Verklaar praetisch het gebruik van de statief boussole tot het meten van een hoek op zeker standpunt. Meet dezen hoek (wordt een hoek aangewezen). 7. Welk onderzoek moet de boussole ondergaan, voordat men met ver trouwen daarmede azimuths kan meten? Welke onderzoekingen moeten telkens herhaald worden? Verklaar praetisch het onderzoek naar de evenwijdigheid van de vizierlijn der vizierinrichting met het verticale vlak gedacht door de richting 0° 180°. 8. Wat verstaat men door artifieieolen horizon en waarbij wordt deze gebruikt? Wat, verstaat men bij den sextant door collimatiefout, indexcorrectie en spiegelparallax Wat is herleiding van den gemeten hoek tot den horizon, wanneer is deze noodig en waarom 9. Welke regelingen moot het waterpas-instrument van Becker en Buddingh vóór het gebruik ondergaan?

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 288