287 Onderwijs. T. In ,t algemeen, a. Iste Afdeeling der Krijgsschool. De Commissie kan zich volkomen vereenigen met hetgeen in de ver slagen, die na afloop der in vorige jaren over de Koninklijke Militaire Academie gehouden inspectie werden ingediend, is opgemerkt omtrent de slechte werking der Iste afdeeling van de Krijgsschool en de daarmede verband houdende verkeerde wijze van opleiden der artillerie- en genie- officieren voor het leger hier te lande en voor dat in Nederlandsch-Indie. Zooals deze opleiding thans geregeld is, worden toch officieren bij be doelde wapens benoemd, die niet alleen hunne vak-, maar zelfs de daar voor noodzakelijke voorbereidende iviskundige studiën voor een belangrijk deel niet hebben voltooid, terwijl bovendien de officieren der artillerie en genie van het leger hier te lande gedwongen worden die studiën eerst na één jaar tusschenpoos te hervatten. Do Commissie is de meening toegedaan, dat door eene dergelijke rege ling toestanden worden in het leven geroepen, die uit een militair en opvoedkundig oogpunt verkeerd zijn en onvermijdelijk tot groote bezwaren aanleiding geven. Overtuigd van den belemmerenden invloed, die daardoor sedert jaren op den goeden gang van zaken is uitgeoefend, durft de Commissie dan ook met bescheidenheid den wensch uit te spreken, dat zoodanige maat regelen mogen worden getroffen, waardoor aan den zoo even geschetsten, in vele opzichten onhoudbaren toestand zoodra mogelijk een einde korac. b. Cadetten. Naar aanleiding van de ten vorigen jare in het Inspectie verslag ge maakte opmerking dat door de cadetten van het 3de en 4dc studiejaar der genie te weinig tijd aan bouwkundige en fortificatieteekeningen werd besteed, zijn deze teekenlessen, bij wijze van proef, gedurende den cursus 1887/1888 vermeerderd, De uren daarvoor zijn gevonden door eene zoodanige regeling te tref fen, dat de cadetten van het 3de studiejaar 2 maal en die van het 4de studiejaar 1 of 2 maal per maand en dus niet meer wekelijks aan de des Woensdags namiddags te houden practische oefeningen deelnemen- Volgens bekomen inlichtingen wordt het aan de slechte weersgesteld heid, gedurende den afgeloopen winter, toegeschreven, dat bedoelde oefeningen dit jaar geen enkel maal voor hen hebben plaats gehad. De Commissie meent niet onopgemerkt te moeten laten, dat ook be doelde maatregel wederom duidelijk aan het licht doet treden, dat bij de

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 296