289 klaarde zich deze opperofficier dan ook bereid aan den door de commissie ten deze kenbaar gemaakten wensch zooveel mogelijk te gemoet te komen. Eene nog meer belangrijke verbetering zon, voor zooveel de artillerie- exercitie voor de aanstaande officieren van dat wapen betreft, zijn tot stand te brengen, indien te dien opzichte eene scheiding werd doorgevoerd tus- schen de voor den Nederlandschen en de voor den Nederlandsch-Indischen dienst bestemde cadets. Beide categorieën zijn thans alléén in afzonderlijke klassen verdeeld, voor zooveel de behandeling der artillerie-wetenschap betreft, waardoor gelegenheid is bekomen, het artillerie-materieel, dat bij een der beide hier genoemde legers speciaal in gebruik is, met de betrokken cadets meer a fond dan het overige te behandelen. Yan de reglementen en voorschriften, die bij de artillerie van het Indische leger worden gevolgd, wordt daarentegen met de cadetten voor dat wapen aan de Koninklijke Militaire Academie alléén de leiddraad voor het inschieten met veldgeschut behandeld. Het is op grond van het vorenstaande, maar vooral gelet op de om standigheid, dat aan de hierbedoelde cadetten voorschriften en reglemen ten worden onderwezen, die hen bij de uitoefening van hun dienst in onze overzeesche gewesten nimmer te pas zullen komen, en die zij dus, bij het aanleeren van andere, zoo spoedig mogelijk moeten trachten te vergeten, dat de Commissie met vrijmoedigheid den wensch durft uit te spreken, dat met het bestaande stelsel, waardoor onnatuurlijke toestanden, als hier werden geschetst, in het leven treden, moge worden gebroken. Mocht in dien zin worden besloten, dan zou hiervan het gevolg wezen 1°. dat aan de cadetten der artillerie van het leger in Nederlandsch- Indië alléén de voorschriften en reglementen in handen zouden worden gegeven, die bij dat leger zijn ingevoerd, en ook alléén daarin onderricht zouden ontvangen; 2°. dat de gelegenheid zou moeten worden geboden om die voorschriften en reglementen ook zoowel theoretisch als practisch te behandelen. In verband daarmede zou aan iederen voor den dienst bij de artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië op te leiden cadet een exemplaar van gezegde voorschriften en reglementen in bruikleen moeten worden gegeven en maatregelen behooren te worden genomen, dat voor het ver volg op de exercitie-batterij ook Indisch geschut van verschillende typen aanwezig zij. Is eenmaal dit geschut voorhanden, dan zou het wellicht een punt van

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 298