291 gymnastiekloods en ook op de hinder nisi aan blijken van groote vlugheid en stoutmoedigheid gaven, bleken die van het 4de studiejaar minder goed in staat, volgens de bestaande Handleiding onderricht te geven, en liet ook het springen met den polsstok van vele cadetten te wenschen over. De verkregen indruk bij het schermen was weinig bevredigend, niet alleen wat de houding, maar vooral ook wat de wijze van zich te dek ken betreft. Vele cadetten van het 4de studiejaar bleken bovendien niet voldoende in staat te wezen om het schermen, volgens den daaromtrent bestaanden leiddraad te onderwijzen. Met betrekking tot de bedrevenheid door de officieren der Iste Afdee- ling van de Krijgsschool en door de cadetten van het 4de studiejaar in het paardrijden aan den dag gelegd, was, over het algemeen genomen, de indruk, door de Commissie ten deze verkregen, niet bepaald gunstig. Ofschoon blijkbaar het onderricht met zorg en toewijding is gegeven, was duidelijk waarneembaar, dat dit onderricht den terugslag heeft ondervon den van de omstandigheid, dat de cavalerie-klassen aan de Koninklijke Militaire Academie en de artillerie-klassen aan deze inrichting en de Iste Afdeeling der Krijgsschool langzamerhand tot eene vroeger ongekende sterkte zijn opgevoerd, terwijl het aantal paarden niet in evenredigheid werd vermeerderd. De Commissie besluit dit rapport met, als haar algemeenen indruk van de gehouden inspectie mede te deelen 1°. dat de studiën aan de Koninklijke Militaire Academie met groote belangstelling en ijver door het bestuur dezer inrichting en de daaraan verbonden leeraars worden geleid, doch dat het toenemen der leerstof, in omvang en belangrijkheid, thans slechts zelden toelaat het houden van repetitiën en ondervragen door den leeraar, zooals in vroegere tijden veel meer het geval was; terwijl ook het aantal uren, den cadetten voor eigen oefening gelaten, blijkens de programma's van studiën en de tableau's der lessen, niet meer in gowenschte verhouding staat tot het aantal lesuren 2°. dat, afgescheiden van hetgeen hierboven met betrekking tot de Iste Afdeeling van de Krijgsschool in het midden werd gebracht, ook voor dn practische vorming der cadetten aan de Koninklijke Militaire Academie niet over genoegzamen tijd en over voldoende middelen kan worden be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 300