295 vreemde overheerschers, welker staatkundige rechten, met geweld verkregen, ook niet anders kunnen gehandhaafd worden dan, zoo niet door rechtstreeksche aanwending van macht, door den invloed, aan het bestendig aanwezen van dwangmiddelen ver schuldigd. „De inrichting van bestuur, welk eene iange inbezithouding ons heeft toegelaten te scheppen, steunt evenmin op eenige maatschappelijke grondvesten. Het zijn niet dan tijdelijke verordeningen, voldoende om de werking van dwang te lenigen en wellicht te omsluieren, maar die ook ophouden te bestaan met het verval van materieele kracht Het zoogenaamd koloniaal leger blijft daarom inderdaad het occupatie- leger van een veroverd, niet van een ingelijfd land waar, gelijk het geval kan wezen met eene Europeesche provincie, de tijd, of zelfs directe overeenkomsten, eene samensmelting van belangen, ook de vereeniging en samensmelting der bevolking kunnen teweeg brengen, waar één staat gevormd kan worden uit het veroverd land en dat van den veroveraar. „Het Nederlandsche leger in Indië is evenmin voor de inwendige werking van bestuur een bloot aanhangsel van het staatswezen, dat in vredestijd eene aanzienlijke vermindering van personeel kan toelaten, en zelfs de mogelijkheid van eene geheele ontbinding zou kunnen doen veronderstellen. „Het leger is en blijfc hier, zooals reeds gezegd is, eene voorwaarde sine qua non van politiek bestaan. Hierbij komt nog dar, in de ver onderstelling van eenen Europeeschen oorlog, het zeker van de zijde van Engeland is dat het gevaar het dreigendst zoude wezen. „De zee zal dan voor ons gesloten zjjn, wellicht vóór dat zelfs het bericht van een vredebreuk Indië zal hebben bereikt. Zoo dan nog eenige mogelijkheid van toevoer blijft bestaan, ik geloof niet dat daarop mag gerekend worden als behoudmiddel. „Het leger behoort alzoo vooraf samengesteld te wezen op eenen voet, die de mogelijkheid toelaat om, uit eigen of locale hulpbronnen, voor eenen onbepaaldeu tijd te bestaan, en onder die hulpbronnen kan de aanwerving van inboorlingen gerekend worden. Deregeld' ingelijfd tusschen Europeesche kaders, kan van den inlander een goed soldaat gevormd worden, eri met eene formatie van twee Europeesche

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 304