300 Immers, geen vijf van de honderd zijn werkelijk Amboineezenop verre na het grootste getal, bestaat uit Menadoreezen, Gorontaleezen, enz., enz., die geen christen zijn, maar dit worden omdat zij als zoodanig worden ingelijfd en betaald en oorspronkelijk kan men hun werkelijk geene hoogere deugden dan aan den inboorling van Java toekennen. „Ik heb vermeend, dit onderwerp omstandig te moeten behandelen, en getracht mijn gevoelen zoo nadrukkelijk mogelijk te staven, omdat, door den Javaanschen soldaat gunstiger bekend te stellen, tevens in de aanwerving van inboorlingen van dezen landaard een steun wordt aangewezen, veel minder wisselvallig dan die, welke in de werving gezocht kan worden van Amboineezen, Afrikanen of anderen, die wij allen zouden derven in geval van Europeeschen oorlog. Heeft men keurcompagnieën noodig, dan houd ik mij overtuigd dat, met een deel ook maar van de voorrechten, den Amboinees toegekend, men die mogelijk nog beter zal kunnen samenstellen uit Javanen, omdat men niet blindelings op den landaard zal behoeven af te gaan, maar eene ruime keuze van personen zal hebben, en in de gelegenheid zal zijn ware verdienste te beioonen, en door die onderscheiding ijver voor den dienst op te wekken. „Door eene behandeling, die den soldaat, en dus nog meer den gegradueerde zou verheffen boven het peil van bestaan, hetwelk de Javaan zich over het algemeen door een bedrijf in het gewoon maat schappelijk leven kan verschaffen, zoude al spoedig de militaire stand een vereerde, door de geheele bevolking gezochte stand worden en waarom zou dit niet een eerste stap wezen om do bezwaren weg te ruimen, die zich kunnen voordoen tegen eenen ook voor de geheele bevolking verplichten militairen dienst? „In ieder geval zou de werving zoo gemakkelijk worden, dat zij eene zekere en ruime hulpbron zoude wezen; en wanneer zoodoende de kern onzer materieele macht gevonden werd in de bevolking van Java-zelf, in eene bevolking van zooveel millioenen zielen, welke zelfstandigheid zou dan niet aan Nederlands souvereiniteit over deze gewesten verzekerd zjjn! (1) (1) Aanteekening als bovon. vlet den steller ben ik het eens dat de Javaan, als soldaat, wanneer hij lang genoeg in de gelederen heeft gediend, wat moed betreft, niet minder te achten is, en,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 309