305 komen goed was gebleven, terwijl het, niettegenstaande de langdurige bewaring, na toebereiding een zeer smakelijk voedsel opleverde. Vleeschmeel, hetwelk deze eigenschappen inderdaad bezit, beant woordt aan nagenoeg alle eischen, welke aan een conserve voor leger- verpleging kunnen worden gesteld. Immers het bezit bij een gering volume eene groote voedingswaarde, omdat door het drogen alleen een groot gedeelte van het water aan het vleesch onttrokken wordt en derhalve de voedende bestanddeelen daarin in veel meer gecon- centreerden vorm voorkomen, dan in het versche vleesch. Dit is nu wel is waar ook het geval met gedroogd, niet fijn gemalen vleesch, doch niet in die mate. Deze laatste soort vleesch is voorts zeer taai en daarom zeer moeilijk verteerbaar, terwijl daarentegen vleeschmeel, ten opzichte van de gemakkelijke verteerbaarheid, met versch vleesch kan worden gelijk gesteld. Dat dan ook aan het gedroogd vleesch boven vleesch meel tot dusverre de voorkeur werd gegeven, vindt alleen zijn grond in de omstandigheid, dat het nog niet gelukt was, vleeschmeel van voldoende duurzaamheid te bereiden, aangezien het, door het fijn- malen, in een vorm wordt overgebracht, welke de opneming van vocht ten zeerste bevordert, terwijl de bij het drogen toegepaste con- serveeringsmethode juist op de onttrekking van water berust. De uitkomsten der door Dr. Meinert met het vcame para" ge nomen proeven schenen er derhalve op te wijzen, dat door de, door professor Hofmann, voor de bereiding daarvan aangegeven methode, werkelijk te gemoet werd gekomen aan een groot nadeel, hetwelk tot nog toe aan de invoering van de vele, ten behoeve van de ver pleging van legers, voorgestelde vleeschmeelsoorten in den weg had gestaan. Blijkens de mededeelingen van Dr. Meinert, die in December 1878 in Duitschland een octrooi op de bereiding van het Bcarne pura verkreeg, zou deze geconserveerde spijs, als legerconserve, nog in het bijzonder aanbeveling verdienen, uithoofde van: 1°. Den uiterst lagen prijs, waartoe o. a. ook zou worden bij gedragen door de hoogst eenvoudige en goedkoope verpakking, vermits het uitsluitend gebruik van papier geheel voldoende werd geacht. 2°. De mogelijkheid om, door toevoeging van hot vleeschmeel

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 314