310 ten aanzien der hoedanigheid en de verhouding van de bestanddee- len kon worden gehouden, meende de commissie, ook omdat het belang van het leger medebrengt, zooveel mogelijk alleen de binnen- landsche conserven-industrie te bevorderen, aan Z. E. den Minister in overweging te moeten geven, geene nadere proeven met bedoelde vleeschgrutten te doen nemen. Bij schrijven van 6 Juni 1882, VI Afdeeling, N°. 24, ontving de commissie de mededeeling, dat Z. E. de Minister zich met dit advies geheel kon vereenigen. Erwtenworst en erwtenpurée in tabletten. In aanmerking nemende, dat erwtenworst en erwtenpurée, mits een voldoenden graad van ver duurzaamheid bezittende en in het eigen land vervaardigd wordende, als twee belangrijke artikelen voor de verpleging van het leger in tijd van oorlog moeten worden beschouwd, werden door de commissie pogingen in het werk gesteld, om deze soorten conserven in hier te lande gevestigde fabrieken te doen aanmaken. Tot dat einde trad zij in overleg met verschillende fabrikanten, waarvan evenwel aan vankelijk slechts twee genegen waren, de noodige proeven tot berei ding dezer conserven te nemen. Van de overige fabrikanten werd bericht ontvangen, dat noch erwtenworst, noch erwtenpurée door hen konden worden bereid. Door den eerste der beide bovenbedoelde fabrikanten de firma Hoogenstraaten te Leiden werd aan de commissie eene hoeveel heid erwtenworst ter proefneming gezonden, bestaande uit worsten van 1 en 0,5 KG. die, volgens den fabrikant, respectievelijk vol doende waren voor 4 en 2 rations. Bij aflevering in het groot werd deze worst tegen den prijs van f 0,72 het KG., dus tegen f 0,18 het ration, aangeboden. In ongekookten toestand voldeed de worst, bij dadelijk verbruik, zeer goed; gekookt, en dus tot soep bereid, leverde zij daarentegen een minder goed smakend voedsel op. Het onderzoek naar de duur zaamheid leidde bovendien tot eene hoogst ongunstige uitkomst, aan gezien de worst reeds acht dagen na de ontvangst volkomen bedorven was. Naar aanleiding daarvan, werd dan ook een onderzoek naar de voedingswaarde, alsmede naar de mogelijk gebezigde conservatie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 319