311 middelen, door de commissie geheel overbodig geacht. hia deze mislukte proef bepaalde de firma Hoogenstraaten zich tot de toezending van monsters erwtensoep in bussen, welke, zooals reeds te voren werd medegedeeld, door de commissie wel van zeer goede hoedanigheid werden bevonden, doch alleen, wanneer de bussen uit sluitend waren gevuld met de soep en dus niet met het spek, dat daarin gekookt was. Hiervoreu zijn reeds de redenen opgegeven, waarom deze ver duurzaamde soep, die trouwens, uithoofde van haar betrekkelijk groot volume, minder goed erwtenworst of erwtenpurée in tabletten zoude kunnen vervangen, niet door de commissie voor de verpleging van den soldaat in tijd vau oorlog kan worden aanbevolen. Ook de door den tweeden fabrikant den heer Nieuwenhuizen te Leiden genomen proeven, tot vervaardiging van erwtenworst en erwtenpurée vau goede hoedanigheid en voldoende duurzaamheid, konden tot geen practisch resultaat leiden. Evenmin slaagde deze fabrikant in zijne, op verzoek der commissie, in het werk gestelde pogingen, om in bussen geconserveerde erwten worst te bereiden, welke uit minder vetrijke besranddeelen was sa mengesteld dan die, welke aan den Duitschen soldaat wordt verstrekt eu tevens aan den eisch beantwoordde van, na het openen der bus, minstens twee maanden goed te blijven. De commissie was name lijk van oordeel, dat aldus het voordeel had kunnen worden ver kregen, dat de erwtenworst in voorraad kon worden opgelegd De commissie stelt zich voor, dat, bij voortzetting der proeven, hoogstwaarschijnlijk na eenigen tijd gunstiger uitkomsten zouden zijn verkregen, vooral wanneer men aan den fabrikant alsdan het uitzicht op de levering van eenigszins belangrijke hoeveelheden had kunnen openen. Toch heeft zij gemeend, op verdere proefnemingen niet al te sterk te moeten aandringen, aangezien de conserven-ver- pleging voor ons leger, naar hare overtuiging, zeer voldoende ver zekerd kan worden, zonder dat over erwtenworst en erwtenpurée be schikt kan worden, terwijl het haar ook voorkomt, dat nimmer zulke groote hoeveelheden van deze artikelen benoodigd zouden zijn, dat daardoor min of meer verplichte bestellingen aan één of meer fabri kanten zouden kunnen worden gewettigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 320