312 Gedroogde groenten. Bij aanschrijving van 8 Juli 1882, VI Afdeeling Intendance, N°. 57, werd door Z. E. den Minister van Oorlog een door den heer M. Goulmy, fabrikant van verduurzaamde levensmid delen te 's-Hertogenbosch, ingezonden monster gedroogde en tot een tablet samengeperste groenten, ter beoordeeling, in handen der commissie gesteld, Volgens de opgaaf van den heer Goulmy zou bedoelde tablet wegende 3,2 KG., lang en breed 30 cM. en dik 5 cM. samen gesteld zijn uit zes verschillende groentesoorten en geacht moeten worden, eene hoeveelheid van niet minder dan 200 rations voor mid dagspijs te bevatten. Bij de daarmede door de commissie genomen proeven werd be vonden, dat deze groenten, zoowel in de middagvoediug en met aard appelen toebereid, als in de soep, de versche groenten zeer goed kunnen vervangen. De opgegeven bereidingswijze van de groenten tot middagspijs, volgens welke de groenten eerst gedurende ongeveer één uur in eene 15 maal grootere gewichtshoeveelheid koud water worden geweekt, daarin vervolgeus 40 minuten worden gekookt en er daarna de gekookte aardappelen aan worden toegevoegd, bleek zeer doelmatig te zijn. Een gedeelte van het ter beoordeeliug ontvangen monster werd gedurende nagenoeg 4 maanden in eene kast bewaard, zonder dat daaraan eenig teelten van bederf kon worden bespeurd, zoodat, in verband met de gevolgde conserveeringsmethode, de duurzaamheid dezer samengeperste gedroogde groenten zeer voldoende kan worden geacht. Maar aanleiding van de, bij bovenbedoelde proefneming verkregen gunstige uitkomsten, meende de commissie het gebruik dezer groen- tenconserven voor de verpleging in vredestijd in de garnizoenen, al waar versche groenten schaars zijn, bepaaldelijk te mogen aanbe velen. Op haar voorstel werd dan ook, door Z. E. den Minister van Oorlog, de aandacht van de ganiizoens-voedingscommissiën daar op gevestigd. Bij de dientengevolge in onderscheidene garnizoenen met dit arti kel genomen proeven bleek het evenwel, dat de door den heer Goulmy geleverde samengeperste groenten wel als voedsel zeer in

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 321