313 den smaak van den troep vielen, doch de prijs nog te hoog was, om het gebruik daarvan algemeen ingang te doen vinden. Eene geregelde verstrekking van afzonderlijk verduurzaamde groen ten aan den soldaat te velde verdient, naar de zienswijze van de commissie, in het algemeen geen aanbeveling, omdat daardoor aan de gewenschte eenvoudigheid in de verpleging afbreuk wordt gedaan. Ware dit niet het geval, dan nog zouden de tot tabletten samenge perste groenten voor die verstrekking bij voorkeur niet in aanmer king kunnen komen. Bij de betrekkelijk zeer geringe hoeveelheid toch, waaruit het groenteration van één man bestaat, zouden de tabletten namelijk steeds voor een groot aantal manschappen moeten dienen, waardoor tot groote moeilijkheden bij de distributiën zoude worden aanleiding gegeven. Voor de approviandeering van versterkte plaatsen acht de commissie deze soort geconserveerde groenten evenwel, zoowel uithoofde van de bovenvermelde gunstige eigenschappen, als door de geringe ruimte welke zij innemen, bijzonder geschikt. Vandaar dat zij het noodig achtte, een onderzoek naar de herkomst van de door den heer Goulmy geleverd wordende samengeperste groenten in te stellen, inzonderheid, om daardoor de wetenschap te verkrijgen, in hoeverre er, bij mobili satie, op gerekend zoude kunnen worden, daarvan eene eenigszins belangrijke hoeveelheid te verkrijgen. Aan het in vredestijd opleggen dezer groenten zal toch wel niet kunnen worden gedacht, niet alleen, omdat daarvoor de voor de verpleging meer belangrijke conserven in do eerste plaats in aanmerking behooren te komen, doch ook, omdat de voor de verduurzaming dezer groenten gevolgde methode wel tot waarborg strekt, dat dit gecon serveerd voedingsmiddel gedurende eenige maanden, doch niet geduren de eenige jaren, zonder te bederven kan worden opgelegd. Bij bovenbedoeld onderzoek is het der commissie gebleken, dat de tabletten samengeperste groenten door den heer Goulmy, als agent van de firma Prevet en Cie. te Parijs in den handel worden gebracht en voorts, dat hier te lande geeue inrichting bestaat, alwaar dit artikel wordt vervaardigd. De commissie is bovendien van oordeel, dat het in ons land oprichten van fabrieken van dien aard zeer waarschijnlijk zoude worden belet door de hooge kosten, verbonden aan de aanschaffing

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 322