315 Naar het oordeel der commissie staan de gedroogde en niet ge perste groenten voor het boven aangegeven doel verre achter bij de door inzouten geconserveerde soorten. Gezouten groenten. Bij de in 1882 gehouden oefeningen in den vestingoorlog werden door de troepen, welke tot bezetting der forten waren aangewezen, op voorstel der commissie, eenige proeveu geuo- men met gezouten groenten, in potten van 5 Liters, geleverd door den heer Nieuwenhuizen te Leiden. Bedoelde groenten zijn reeds vóór het inzouten gekookt en be hoeven blijkens een te voren door de commissie ingesteld onder zoek bij de spijsbereiding slechts gedurende één half uur afgekookt te worden, om een gezond en goed smakend voedsel op te leveren De bij de proeven verkregen uitkomsten waren zeer gunstig, zoowel ten aanzien van den goeden smaak, als wat betreft de zeer eenvoudige toebereiding. Omtrent de duurzaamheid dezer groenten kan evenwel, uit den aard der zaak, geen oordeel werden uitgesproken. Volgens opgave van den fabrikant zoude die soort groenten, mits de potten niet geopend noch beschadigd worden, minstens 3 jaren goed blijven, terwijl zij, na het openen, iu den winter 60 dagen en in den zomer 6 dagen, zonder te bederven, bewaard zoude kunnen worden. De onderzoekingen vau de commissie hebben intusschen wel de juistheid van de beide laatste opgaven, doch niet die van de eerste bevestigd. Vier potten met gezouten groenten (andijvie en snijboonen) werden na twee jaren volkomen bedorven bevonden. In verband daarmede en met de uitkomsten van andere genomen proeven, meent de commissie dan ook te mogen aannemen, dat op geen langeren conserveeringstijd dan van één jaar mag worden gerekend. Deze tijd wordt echter door de commissie ruimschoots voldoende geacht. Terwijl toch de gezouten groenten, bij de verpleging in oorlogstijd, hoofdzakelijk alleen voor de approviandeering van versterkte plaatsen in aanmerking komen en daarvoor in het bijzonder aan beveling verdienen zal het, niet noodig zijn, daarvan in vredestijd eene hoeveelheid in voorraad op te leggen. In den regel zal het namelijk niet moeilijk vallen bij mobilisatie het beuoodigde in enkele dagen aan te schaffen, aangezien in ons land en vooral in dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 324