316 gedeelte, hetwelk door de verdedigingsliniën wordt ingesloten onder scheidene fabrieken voor gezouten groenten bestaan en in die inrich tingen, integenstelling met de fabrieken, alwaar levensmiddelen in bussen worden geconserveerd, meestal belangrijke hoeveelheden van het ter aflevering gereed zijnde product worden aangetroffen. Dit laatste is een gevolg van de omstandigheid, dat de hier te lande bereid wor dende gezouten groenten minder voor den uitvoer naar het buiten land, dan wel voor de eigen consumtie bestemd zijn, terwijl het in zouten slechts op bepaalde tijden van het jaar plaats heeft. De gezouten groenten worden hier te lande, in den regel, afgele verd in vaten van geheele, halve of kwart-okshoofden, voorts in vaatjes van 30, 15 en 8 Liters 'en eindelijk in potten van 13, 8 en 5 Liters. De handelsprijzeu zijn in den regel niet veel hooger dan die van versche groenten. Verduurzaamde melk. Hoewel de verduurzaamde melk tot de voor de legerverpleging minder belangrijke artikelen behoort en de ver strekking daarvan aan den gezonden soldaat, naar het oordeel der commissie, veelal overbodig moet worden geacht, heeft zij toch gemeend dit product, dat voor de ziekenverpleging in sommige versterkte plaatsen bezwaarlijk zal kunnen worden gemist, tot het onderwerp harer onder zoekingen te moeten maken. Tot voor weinige jaren werd in de behoefte aan verduurzaamde melk van ons land nagenoeg uitsluitend voorzien door invoer uit Zwitserland. Slechts enkele fabrikanten van geconserveerde levens middelen vervaardigden geringe hoeveelheden van dit product en dan nog alleen, wanneer deze te voren werden besteld. In het jaar 1882 werden door de commissie eenige proeven genomen met in ons land verduurzaamde melk, hoewel slechts drie fabrikanten aan de uitnoodiging, tot toezending van monsters, hadden voldaan. De uitkomsten van deze proeven waren over het algemeen zeer on gunstig; de melk van één der monsters was volkomen onbruikbaar, die van de beide anderen stond in hoedanigheid verre beneden de Zwitsersche soorten. Bovendien werden deze laatsten tegen veel geringer prijs aangeboden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 325