317 De proeven werden dan ook gestaakt tot in het volgend jaar, toen de commissie hare aandacht kon vestigen op eene nieuw opgerichte fabriek van melkproducten, nl. de „Hollandia" te Vlaardingen. Yolgens de door den directeur dezer inrichting verstrekte inlich tingen, wordt de melk in genoemde fabriek zoowel met als zonder suiker gecondenseerd en verduurzaamd, en wordt de eerste geleverd in bussen van 1 3 Liter en de laatste in flesschen van ongeveer 1/2 Liter. De prijs van de met suiker gecondenseerde melk bedroeg aanvan kelijk f 18,25 per kist van 48 bussen, terwijl bij levering van 20 kisten 10°/o en van 50 kisten 15°/0 gekort wordt. De in flesschen met hermetische sluiting geconserveerde melk zon der suiker werd ter levering aangeboden tegen den prijs van f 8,50 per kist van 24 flesschen. De prijzen zijn evenwel thans veel lager gesteld. Uit een, door tusschenkomst van de commissie, ingesteld onderzoek naar de hoedanigheid en de voedingswaarde der hierbedoelde melk- soorten, bleek o. a., dat voor de verduurzaming daarvan geene voor de gezondheid schadelijke stoffen zijn gebezigd, voorts, dat de hoe veelheid bijgevoegde suiker van de melk in bussen ongeveer 300/o bedraagt en eindelijk, dat, door de toevoeging van 3 maal het volume aan water van de met suiker verduurzaamde, en van 2 J/2 maal het volume aan water van de in flesschen bewaarde melk, een product verkregen wordt, dat in samenstelling overeenkomt met normale koemelk. Zoowel de uitkomsten van dit onderzoek, als ook die van de door de commissie zelve genomen proeven, gaven haar aanleiding, de aan dacht van den Intendant, belast met den dienst der verpleging bij de fortoefeningen, welke iu 1883 werden gehouden, op de beide onder zochte geconserveerde melksoorten te vestigen. De dientengevolge bij die oefeningen met bedoelde soorten geno men proeven beantwoordden geheel aan de verwachtingen. Nog zij vermeld, dat de duurzaamheid van de in bussen geconser veerde melk met suiker uit de fabriek Hollandia even groot moet worden geacht, als die van andere in bussen geconserveerde levens middelen de melk zonder suiker in flesschen kan hoogstens zes maanden zonder te bederven worden bewaard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 326