318 Volgens opgave van den Directeur der fabriek (1) kunnen in die inrichting dagelijks 10,000 blikken verduurzaamde melk worden ver vaardigd. Ook al was de capaciteit veel geringer, dan nog meent de commissie te mogen aannemen, dat het, bij mobilisatie, voor de approviandeering van versterkte plaatsen benoodigde, tijdig uit de fabriek kan worden afgeleverd en van dit artikel dan ook geen bussen in voorraad behoeven te worden opgelegd. Proeven met verduurzaamde levensmiddelen in bussen van bij zondere constructie. Bij Kabinetsaanschrijving van 24 September 1884, Litt. W29, ontving de commissie van den Minister van Oorlog de opdracht, tot het instellen van een onderzoek, omtrent eenige door de firma Prevet en Cie. te *Parijs in den handel gebrachte soorten verduurzaamde levensmiddelen, vervat in bussen, welke voorzien zijn van een klein toestel tot verwarming van de daarin besloten spijzen. Bedoeld verwarmingstoestel bestaat uit een plat rond bakje met vlakken rand, waarmede het aan den bodem der bus is vastgesoldeerd. Het bakje is gevuld met iu spiritus gedrenkte katoenin den zijwand bevinden zich kleine openingen tot doorlating van vier pitten lampenkatoen, terwijl voorts om dien wand tot afsluiting der ope ningen, een blikken band met daaraan bevestigd sleuteltje is gesol deerd, welke band, bij het gebruik van den toestel, mot geringe krachtsiupaniug kan worden afgedraaid. Het gedeelte van de bus, dat de spijzen bevat, wordt gesloten door een deksel, dat eveneens door een blikken baud met sleuteltje aan de bus is bevestigd. Yolgens de gebruiksaanwijzing, waarvan iedere bus is voorzien, moet eerst in het deksel een gaatje worden gestoken, waarna de band van het verwarmingstoestel afgenomen wordt en de bus, nadat de katoenpitten zóó gesteld zijn, dat zij aangestoken kunnen worden, op een onbrandbaar voorwerp wordt geplaatst. De pitten worden nu aangestoken; de vlam blijft dan 8 a 10 minuten bran den, waarna de bus een weinig geschud en eindelijk de band, die het deksel bevestigd houdt, door middel van het tweede sleuteltje afgewonden wordt. (1) In het tijdschrift „de Economist", jaargang 1886.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 327