319 Bij het onderzoek van de hierbedoelde verduurzaamde levensmid delen werden de volgende uitkomsten verkregen: Het openen der bussen, evenals de behandeling overeenkomstig de gebruiksaanwijzing, leverde geene bezwaren op; de banden waren blijkbaar met de meeste zorg gesoldeerd en konden gemakkelijk afgenomen worden, zonder dat aanleiding bestond voor de onder stelling, dat de luchtdichte afsluiting bij deze soort bussen meer gevaar loopt van ontijdig te worden verbroken, dan bij andere soor ten het geval is. Uit een scheikundig onderzoek bleek evenwel, dat het soldeer voor nagenoeg twee derde gedeelte uit lood en slechts voor één derde uit tin bestond, waaruit, aangezien het soldeer van dit gehalte zeer licht vloeibaar is, de opvallend voortreffelijke wijze kon worden verklaard, waarop de banden en het deksel aan de bus sen waren bevestigd. De hoeveelheid spiritus in het verwarmingstoestel bleek juist vol- - doende te zijn, om den inhoud der bus behoorlijk te verwarmen, zoodat de vlam niet gebluscht behoeft te worden, doch op het ge- wenschte oogenblik vanzelf uitdooft. b. In het algemeen werd opgemerkt, dat, bij het verwarmen van de bussen, betrekkelijk veel vleeschnat of ander vocht door het gaatje in het deksel verloreu ging. Een ander nadeel, verbonden aan het verwarmen van de spijzen in de bus, werd waargenomen bij eene der bussen, waarvan een gedeelte van den inhoud aanbrandde. Vooropstellende, dat door de vinding van den heer Prevet op zeer vernuftige wijze uitvoering is gegeven aan het denkbeeld om de verduurzaamde levensmiddelen, zonder gebruik van afzonderlijke hulpmiddelen, in de bus zelve te verwarmen, meent de commissie het gebruik van bussen met verwarmingstoestellen evenwel niet voor het leger te mogen aanbevelen. Verduurzaamde vleeschspijzen bijv. zullen, zooals reeds vroeger is aangeteekend, in den regel bij voorkeur in kouden toestand worden genuttigd, daar zij door de verwarming in smaak verliezen; het vleesch, dat, vooral wanneer het door geconcentreerd vleeschnat omgeven is, in kouden toestand in een geheel blijft, valt door de verwarming uit elkaar en vormt alsdan eeue min of meer grof-vezelachtige massa.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 328