320 Behalve het reeds genoemde nadeel dat, bij verhitting met een spiritusvlam die onder een vrij hoogen warmtegraad geschiedt, van sommige spijzen een gedeelte van den inhoud der bussen aanbrandt, vermeerdert die hooge temperatuur nog het gevaar van loodvergiftiging dat aan het gebruik van verduurzaamde levensmiddelen verbonden kan zijn, wanneer, voor de vervaardiging der bussen, blik en soldeer van minder goede hoedanigheid worden gebezigd, zooals, althans wat het soldeer betreft, het geval was met de ter proefneming ontvangen bussen. Dat voor die soort bussen, welke ontegenzeggelijk met meer zorg moeten worden vervaardigd dan de gewone bussen met bandsluiting, ook het meer onschadelijk soldeer met hooger tingehalte kan worden gebezigd, zal wel niet in twijfel behoeven te worden getrokken, doch in elk geval levert het gebruik daarvan grootere bezwaren op dan bij de vervaardiging van gewone bussen, hetwelk van invloed moet zijn op den prijs der conserven. Ook de meer samengestelde inrichting van de bussen met verwarmingstoestel, de grootere hoeveelheden blik en soldeer, welke daarvoor benoodigd zijn, en de bij te leveren hoe veelheden spiritus en lampenkatoen geven aanleiding tot een hoogeren leveringsprijs dan waarvoor de verduurzaamde levensmiddelen in gewone bussen kunnen worden aangeschaft. Bovendien kan niet worden beweerd, dat het gebruik van bussen met verwarmingstoestel zou strekkeu tot opheffing van bepaalde be zwaren, die zich, bij gebruik van andere bussen, in de verwarming der spijzen zouden voordoen. Het verwarmen van de levensmiddelen in de menage- of tienmanskookketels zal toch te velde wel altijd spoedig en gemakkelijk kunnen geschieden en de daarvoor benoodigde hulp middelen zullen wel altijd en overal gevonden worden of voorhanden zijn. Het bovenstaande samenvattende, kan aan de bussen met verwar mingstoestel geene hooge waarde voor het leger worden toegekend. Evenals het geval is met de conserven in blik, welke door eenige fabrikanten hier te lande in den handel worden gebracht, waren enkele der ter beoordeeling ontvangen bussen van binnen voorzien van eene laag vernis. Dit vernis, waarschijnlijk het gebruikelijke barnsteenvernis, had op enkele plaatsen, doch vooral aan den bodem en den soldeerwand, losgelaten, ten gevolge waarvan de in de bus besloten spijzen een ojiaangenamen bijsmaak hadden verkregen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 329