AFSTANDEN SCHATTEN BIJ DE INFANTERIE. Het schatten van afstanden is voor den infanterie-officier bij de vuurleiding een zeer noodzakelijke kennis. Zoolang die vuurleiding mogelijk is, ligt het succes van het afgegeven vuur grootendeels in zijne hand. Voor dat succes is echter een voldoend juiste schatting van den afstand een noodzakelijke eisch; de nauwgezetste opvolging der schietregels kan een misschatting in den afstand, die van eenige beteekeuis is, niet goed maken. Wel is waar komen op de korte afstanden misschattingen minder voor en zijn zij, indien zij zich voor doen, weinig schadelijk door de groote bestrekenheid der banen; op de grootere afstanden daarentegen staat men er meer aan bloot en zijn zij tevens veel nadeeliger tengevolge van de groote invalshoeken der projectielen; eene misschatting van 100 M. kan het vuur eener afdeeling grootendeels werkeloos maken. Alleen de groote kans voor dergelijke misschattingen heeft er dan ook toegeleid, op de grootere afstanden met twee of meer vizieren te schietenmen weet dan dat een groot deel van de projectielen nutteloos wordt verschoten, maar dat. men veel kans heeft dat althans één der gebezigde vizieren doel zal treffen. Het groote belang van het juist schatten van den afstand heeft tot het denkbeeld geleid, dat een instrument, hetwelk de afstanden nauwkeurig aangaf, voor den infanterie-vuurleider van groote waarde moest zijn. Vele van die instrumenten werden uitgevondenweinige waren echter voor gebruik te velde geschikt. Meestal waren zij ge compliceerd, vereischten eene zorgvuldige behandeling of wel eene voorafgaande oefening van de gebruikers. Daar bovendien kleine fouten in instrument of waarnemingen tot groote vergissingen leiden, is het geen wonder dat de afstandmeters nog niet algemeen in zwang zijn geraakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 331