324 vereischte vizierhoogte te vinden, eene becijfering, die men in het gevecht niet mag vorderen. Bij de cavalerie is de zaak nog ingewikkelder. Men heefc daar dezelfde afstandmeters als bij de infanterie en leest dus ook den af stand af in passen van 0,63 M. Het vizier der cavalerie-karabijn is echter ingericht voor passen van 0,75 M., zoodat men hier het af gelezen getal met 0,63 vermenigvuldigen en dan door 0,75 deelen moet. Of deze moeielijkheid de reden is van de weinige toepassing, die de afstandmeter van Boulengé in ons leger vindt, is ons niet bekend. Wil men dat instrument in werkelijkheid practisch bruikbaar hebben, dan moet men alle becijferingen vermijden en de afstandenschaal volgens dezelfde maateenheid verdeelen. waarvoor het vizier is ingericht. In vergelijking met andere instrumenten tot afstandmeting heefc dat van Boulengé overigens veel voor; elk soldaat kan het gemak kelijk leeren gebruiken, de constructie is eenvoudig en weinig kost baar en het kan gemakkelijk in den zak worden medegenomen. De uitvinder heeft later het instrument nog gewijzigd door het met het ge weer te verbinden; het wordt dan ingelaten in eene daarvoor bestemde uitholling van de kolf. Ieder infanterist heeft op die wijze zijn af standmeter altijd bij zich. Wat het practisch gebruik van den afstand meter Boulengé betreft, in 't algemeen is dit slechts mogelijk bij de inleiding van een gevecht, wanneer er nog weinig geschoten wordt. Zoodra het vuur goed is geopend, kan men den knal der geweren niet meer uit elkaar houden en wordt waarneming onmogelijk. In den vesting- en posten-oorlog kan men het echter voortdurend bezigen. Eene andere soort van afstandmeter is die, waarbij eene basis wordt gemeten. Yoor veldgebruik zijn van deze soort instrumenten die bruikbaar, welke van spiegels voorzien zijn. Zoo heeft men b.v. bij de Fransche infanterie den afstandmeter van Labbez, die op die wijze is ingericht. (1) Het beginsel waarop het instrument berust is het volgende: Gesteld men wil van uit A den afstand OA meten. Het instrument bestaat uit een kijker, waardoor men uit A naar (1) Ook de afstandmeter Seheffer, in den jaargang 1885 van dit tijdschrift meermalen besproken, behoort tot deze categorie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 333