328 Hij wijst daarom op het hooge gewicht van de oefening daarin en geeft daaromtrent verschillende wenken, vermoedelijk aan de Duitsche voorschriften ontleend. Wij zullen die hier niet overne men, maar ten slotte ous liever bepalen tot vermelding van hetgeen in het Nederlandsche leger en bij ons daarover is bepaald. Het Nederlandsche voorschrift zegt daaromtrent: De oefeningen in het schatten van afstanden mogen geenszins als bijoefeningen beschouwd, maar aan haar moet een eigen plaats in de opleiding van manschappen en kader toegekend worden. Het schatten van afstanden geschiedt onder de leiding van een officier. Het gros der manschappen wordt geoefend in het schatten van kleine afstanden (beneden 400 M.). De manschappen, die daartoe veel aanleg toonen, en het kader worden bovendien geoefend in het schat ten van middelbare (400700 M.) en groote afstanden (7004200 M.). Yan hen, die bijzonder bedreven zijn in het schatten van afstanden, wordt bij de compagnie aanteekening gehouden. Het schatten van afstanden geschiedt naar twee methoden a. afstanden van bepaalde lengte in zijn geheugen prenten en, door middel van deze maten, den gewilden afstand op het oog schatten b. in zijn geheugen prenten, wat op verschillende afstanden kan onderscheiden worden van den enkelen man of van troepenafdeelingen, om daardoor, uit hetgeen men van een doel ziet, tot den afstand, waarop het zich bevindt, te kunnen besluiten. Herhaalde beoefening van beide methoden op verschillende terreinen, een dikwijls aandachtig waarnemen van bekende en het steeds controleeren van geschatte afstanden, zijn de geschikste middelen om zich in het afstanden schatten te bekwamen. De eerste methode moet het meest beoefend worden, omdat zij meer toepassing vindt dan de tweede, die eene zichtbare tegenpartij vordert. De manschappen worden ten eerste geoefend in het afpassen van afstandenenkelen hunner meer in het bijzonder. Daartoe worden eenige afstanden (100400 M.) op het terrein uit gezet en door ieder man afzonderlijk afgepast. Ook kan men den man een bepaalden afstand doen afpassen en dezen met meetketting of meetkoord controleeren. Hij, die hierbij herhaaldelijk geen grootere

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 337