329 fout maakt dan van 2 M. op do 100, kan als voldoende geoefend beschouwd worden. Deze oefeningen worden dienstbaar gemaakt, aan het den man goed in het geheugen doen prenten van de afstanden van 100, 200, 300 en 400 M. De onderwijzer vestigt hierbij vooral de aandacht op het schijnbaar kleiner worden van den afstand van 100 M., naarmate deze verder verwijderd is. Eindelijk wordt den man op verschillende terreinen geleerd om, door middel der in het geheugen geprente maten, op hot oog de af standen te schatten, waarop voorwerpen en personen zich van hem bevinden. Met hen, die daartoe in aanmerking komen, worden deze oefeningen op middelbare en groote afstanden voortgezet. Rijen boomeo of telegraafpalen, op gelijken afstand van elkander geplaatst, kunnen als hulpmiddel dienen. Tot beoefening der tweede methode benoemt (1) de onderwijzer een onderofficier met eenige manschappen tot afstaudstroephet, overige gedeelte vormt den waarnemingstroep. De afstandstroep verwijdert zich in eene aangewezen richting, terwijl de geleider op 100, 200, 300, en 400 M. van den waar nemingstroep een of meer manschappen achterlaat. Deze manschappen maken front naar den waarnemingstroep, zorgen dat zij elkander niet dekken, nemen het geweer bij den voet en verrichten op een teeken van den onderwijzer onderscheidene bewegingen, of nemen verschillende houdingen aan. De onderwijzer vestigt hierbij vooral de aandacht op het schijnbaar kleiner worden der afmetingen van de opgestelde manschappen, naar gelang deze verdei verwijderd zijn. Hij doet voorts de waarnemers nauwkeurig nagaan, wat ieder voor zich zelve op 100, 200, 300 en 400 M. ziet van de houdingen en bewegingen, en van de kleur van gelaat, handen en uniform. Deze oefeningen worden bij verschillende weersgesteldheid en op onderscheidene terreinen herhaald met hen, die daartoe in de termen vallen, ook op middelbare en groote afstandenen daarbij nagegaan (1) Dit geschiedt ook bij toepassing der le methode, wanneer de afstanden niet door terrein voor werpen kunnen worden aangegeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 338