EENE BIJDRAGE OVER MILITAIRE KLEEDING. Na de voeding, die tot onderhoud van het lichaam noodzakelijk is, is de kleeding van den mensch een der gewichtigste behoeften, welke ouder alle omstandigheden bevrediging eischt. Die omstan digheden bepalen zich tot klimaat, jaargetijde, landaard, maatschap pelijke positie, enz. Voor den Dayak, den Alfoer en voor andere onbeschaafde stam men is de kleeding nog geene werkelijke behoefte, doch zoodra heeft de beschaving bij zulke volken niet hare intrede gedaan de ge schiedenis leert het of haar invloed doet zich het eerst kennen aan het bekleeden van het lichaam. Als algemeene regel kan men aannemen, dat de vorm der beklee ding van het menschelijke lichaam verband houdt met de beschaving en de hygiënische aanspraken. De snit van het kleed moet in de eerste plaats aan zekere eischen der gezondheidsleer en in de tweede plaats aan de schoonheidsleer voldoenhelaas, de gezondheidsleer wordt dikwijls maar al te zeer door de mode op den achtergrond geschoven. Een geluk mag het dus heeten, dat de militaire kleeding niet aan de telkens terugkeerende afwisselingen der mode onderhevig is en er meer wordt gelet op hygiëne en practisch nut. In de oudste tijden onderscheidde die kleeding zich weinig van de algemeene volksdracht en het hing meestal van den persoonlijken smaak van de landsknechten af, hoe zich van gewone lieden te ouder scheiden. Bij de huurtroepen zorgden de chefs voor de kleeding en door hen werd ter bevordering eener goede krijgstucht meer uniformiteit in 't leven geroepen. Na de invoering van de staande legers bleef het beginsel gehand haafd dat de Regimentschefs voor het onderhoud van den troep zorg den, waaronder de voorziening van de kleeding begrepen was. Daar

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 33