25 de keuze van stof en snit geheel aan bedoelde chefs was overgelaten, heerschte op dit punt de meeste verscheidenheid en de grofste wille keur; er werd niet gelet op de eischen, die men aan kleeding moet stellen. Nu de voorziening van kleeding een belangrijk deel der algemeene legerverpleging uitmaakt, kan men van de tegenwoordige legers met vertrouwen zeggen dat die, over het algemeen, naar gezonde en prac- tische begrippen gekleed worden. "Volgens den militairen intendant Emil Ubl (1) moet de soldaten- kleeding, om bruikbaar te zijn, op de volgende eigenschappen aan spraak kunnen maken 1°. algemeene bruikbaarheid, 2°. gezondheid, 3°. economie, 4°. goeden smaak. ad 1. Algemeen bruikbaar noemt men kleeding, welke behoorlijk aan het lichaam past, in het vrije gebruik niet hinderlijk is en sommige organische bewegiugen des lichaams op geenerlei wijze stoort; de grondstoffen, waaruit de kleeding vervaardigd wordt, moeten duurzaam, doch niet te zwaar, terwijl de kleuren niet te schril mogen zijn. Schrille kleuren en blinkende uitmonsteringstukken verraden de aanwezigheid van troepen op eenigen afstand en worden daardoor een gunstig mikpunt voor den vijand. In hoeverre de thans bij het leger in beproeving zijnde uniform aan déze eischen beantwoordt, zal uit het door de korpscoinman- danten eerlang in te dienen algemeen verslag moeten blijken. ad 2. De gezondheidsleer vordert dat de kleeding zooveel moge lijk aan schadelijke invloeden van het klimaat weerstand kan bieden en bestand is tegen sterke afwisselingen van hoogere en lagere tempe ratuur; de kleeding moet de transpiratie kunnen opnemen en den bloedsomloop niet belemmeren; eindelijk moeten de verfstoffen gift- vrij en voor de gezondheid niet schadelijk zijn. De kleedinghygiëne is nog ver van volkomen. Bij al de vorde ringen, die de wetenschap op dit terrein heeft gemaakt, bezitten wij nog geene volledige, van alle zijden bekeken, bekleedingsleeralleen (1) Streffieur's Oesterreichische Militarische Zeitschrift, XXVIe jaargang, band 3,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 34