341 en de boonen geil zijn geworden met een zuren smaak; dit is dus een soort van bederf, dat evenwel, naar onze meeniug, niet een be paalde reden mag zijn tot finale afkeuring der koffie. Het beste middel, om koffie te keuren, is een proefje te branden en den reuk des damps te beoordeelen. Doch aangezien dit middel niet in de practijlc is te brengen bij de gewone fourageeringen, wanneer men terstond over de qualiteit der koffie te beslissen heeft, zoo zouden wij ook van dit artikel gaarne zien, dat in de Aigemeene leveringsvoorwaarden tevens werden opgenomen eenige wenken, die tot richtsnoer zouden moeten dienen voor de keurders, ten einde ei- voor te waken: eenerzijds dat geen slecht gesorteerd of onrijp pro duct of door zeewater bedorven boonen geleverd worden; anderzijds dat den leverancier geene overdreven eischen worden gesteld. Wij houden het voorschrijven van de wijze waarop gekeurd kan worden en de kenmerken voor beter, dan het keuren volgens in fles- schen bewaard wordende monsters, die den keurenden onderzoeker niet tot eene juiste vergelijking strekken. Hoewel het gebied der vervalschingen en surrogaten in Europa en Amerika niet ten volle is te overzien, vervalsching van koffie vindt - zoover ons bekend - in Indië nog niet plaats. Mocht men er toe overgaan aan de koffie kunstmatig eene gewilde kleur te ge ven, dan is dit bedrog gemakkelijk te herkennen door de boonen met water te begieten en vervolgens te drogen, de verfstoffen blijven dan in het water terug. (1) Aan de boon doet dit geen kwaad, daal de aroma en werkzame bestanddeelen der koffie eerst bij het roos teren der koffie ontwikkelen. Het branden der koffie is van groot belang. Wil men van de koffie een aangenamen geur en smaak hebben, dan moet men ze niet met het branden bedervenwordt de koffie onvoldoende ge brand, dan ontwikkelen hare meest gewaardeerde eigenschappen met, de boon is taai; wordt zij te sterk gebrand, dan verliest zij van die eigenschappen en er ontwikkelt zich in de boon een looizuur dat zelfs schadelijk op de maag werkt; men krijgt dan wel een zwart af treksel dat bitter smaakt, doch zonder eenigen geur. Volkomen Dl. II, 1888. Zie het groen worden van water door ongebrande koffieboonenL M. T 1887, no. 1.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 350