342 gebrande koffie moet een glanzend bruine tint hebben. De wetenschap heeft er zich al sedert jaren op toegelegd, na te gaan, hoe men de koffie op de voordeeligste manier moet branden. (1) Verschillende methoden worden aangegeven, waaronder die van Prof. Liebig en Prof. Vogt thans als de beste wordt aangemerkt. Deze "bestaat in hoofdzaak daarin dat de koffie bij 't branden een zeer dun huidje van zuiver caramel krijgt, waardoor de aromatische be- standdeelen, die anders bij het branden gedeeltelijk vervluchtigen, nu worden vastgelegd. Oppervlakkig zou men van de naar deze methode gebrande koffie zeggen, dat ze te donker gebrand is, doch men behoeft de boon slechts door te breken om tot de overtuiging te komen, dat zij van binnen eene schoone bruine kleur heeft; ook het aftreksel krijgt een schoone bruine kleur en is geurig. Deze wijze van branden geeft bovendien eene aanmerkelijke be sparing: Met een vierde minder te nemen dan men van op andere wijze gebrande koffie gewoon was, krijgt men hetzelfde resultaat; is men gewoon 0,04 KG. per hoofd te gebruiken, dan kan men nu met 0,03 KG. volstaan. Eindelijk beschut het caramelhuidje de boonen tegen de inwerking van de lucht, waardoor men ze langer kan be waren, zonder dat zij merkbaar haar aroma verliezen. Op grond van deze voordeelen zouden wij wel in overweging willen geven met vorenbedoelde methode van branden bij het leger een proef te nemen. Wij voor ons, die de op deze wijze gebrande koffie dagelijks gebruiken, zijn overtuigd dat een proef, met oordeel geleid, met gunstigen uitslag zal worden bekroond. Is eene zorgvuldige koffiebranding van groot belang, ook het zoogenaamd „zetten" draagt veel bij om een lekkere kop koffie te verkrijgen veel hangt natuurlijk af van de hoeveelheid koffie waarover beschikt kan worden. De beste verhouding schijnt te zjjn 1 deel koffie op 10 deelen water. De koffie mag niet te fijn gemalen worden, het water moet goed kokend zijn; gereedschap van blik wordt door alle schrijvers ontraden, de bij algemeene order N°. 120 van 1870 aanbevolen blikken filtreer kannen zijn dus voor het gebruik te verwerpen. Kannen van por selein, die het meest worden aanbevolen, zijn voor een leger te kost- (1) Het branden in open braadpannen is zeker wel de ewvoordeeligsfce manier,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 351