343 baar en niet duurzaamde aanschaffing van metalen kannen, of brittania, gaat boven de financieele draagkrachten der menages. Maar zou de aanschaffing van deze voorwerpen en het onderhoud daarvan niet ten laste van den lande kunnen geschieden? Zooals wij hierboven aanteekendeu, wordt door het door ons bedoelde procédé van branden een voordeel verkregen van 25 pet.; men zou dus het ration koffie naar die verhouding met 0,01 KG. kunnen verminderen. Volgens Dr. J. König is gebrande Oost-Indische koffie samen gesteld als volgt Deze samenstelling wijst aan, dat de koffie niet alleen genot middel is, maar dat daaronder voedzame bestanddeelen begrepen zijn en wordt de koffie nog niet onder de voedingsmiddelen gerang schikt, zoo versterkt en vult zij deze toch aan. Van groot gewicht is de voedingswaarde evenwel niet. Zoolang dus de voedingstarieven van het Nederlandsch-Indisch leger nog empirisch zijn samengesteld (1), bestaat er o. i. geen bezwaar die tarieven te herzien, wanneer door een beter procédé van koffie bran den gelijk resultaat wordt verkregen en de kosten der menages veel minder dan thans worden bezwaard. Door het hiermede te ver krijgen voordeel zal de financieele zijde van het vraagstukHet aanschaffen en onderhoud van metalen filtreerkannen en c. q. van koffie- branders en molens opgelost zijn. Maart 1888, Water Proteïne-stoffen Caffeïne Vet Suiker Dextrine Koffiezuren Asch 1.13 13.13 1.05 13.41 0.41 1.38 4.52 4.88 Alcoholisch extract 12.67. P. (1) Woorden van den Minister van Koloniën bij het begrootingsdebat voor 1888 in de 2e Kamer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 352