346 van 900 M. de verheffingen van onzen kogel op de afstanden van 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 10 honderd M. resp.: 0,55 0,89 1,03 1,03 0,89 - 0,71 0,45 0,23 en 0,17 M. grooter zijn dan die van den Nederlandschen. Onze baan is dus veel sterker gekromd en geeft bijgevolg een veel minder bestrijkend schot. Omtrent den sub 1 bedoelden grooteren opslaghoek van het Neder- landsch geweer kan niets met zekerheid worden gezegd, maar wel is het geoorloofd, op grond van sommige waarnemingen, (1) het vermoe den uit te spreken, dat zulks een gevolg kan ziju van de door de zwaardere lading teweeggebrachte sterkere trillingen. Het is overigens zonneklaar, dat de baan vorm volstrekt niet afhankelijk is van den gemiddelden trillingshoek, die slechts invloed heeft op de grootte van den vizierhoek. Waarom is de nieuwe Nederlandsehe patroon (N°. 2) niet bij ons in gebruik geraakt? Om het ladingsvolume van 0,75 Gr. te kunnen vermeerderen, moest de vetprop weggelaten en vervangen worden door uitwendige vetting zooals proeven herhaaldelijk hebben bewezen geeft het uitwendig vetten onder overigens gelijke omstandigheden - een meer bestrijken de baan en veel minder spreiding (2)vandaar dat o. a. de Bataviasche concoursschutters de gewoonte hebben, om hunne patronen even voor het inbrengen in een daartoe gereedstaand bakje met gesmolten vet te doopeu. Dit concoursremedie is echter voor oorlogspatroneu niet dienstigdeze moeten van te voren goed en duurzaam worden gevet, lntusschen heeft de practijk bewezen, dat de duurzaamheid der uit wendige vetting te wenschen overlaat. Hieromtrent vindt men in het „Beknopt overzicht van proeven en oefeningen, die in 187981 bij het wapen der Artillerie hebben plaats gehad" het volgende vermeld: Onmiddellijk na kennisname van hetgeen iu Nederland verricht „was, om de ballistische uitwerking van het Achterlaadgeweer KI. „Kal. te verhoogen, werd overwogen, in hoeverre het aanbeveling „zou verdieneD, den in Nederland ingeslagen weg te volgen. Wel (1) Zie Hanckar. Vermogen en gebruik der hedendaagsche handvuurwapenen. (2) Zie Vers]., ltapp. en Meinoriën. Deel X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 355