26 is men tegenwoordig vrij algemeen van oordeel, dat wol het beste materiaal voor kleeding en tevens, voor alle klimaten bij uitne mendheid geschikt is. Professor Jager, Pettenkofer, Krüger en andere geleerden hebben de voortreffelijkheid der wol als bekleedingstof in 'c licht gesteld. Dr. S. Sr: Coronel (1) kent aan de wol de volgende physische eigen schappen toe: „Vooreerst is zij de beste warmtebehouder van de gewoonlijk gebruikte kleedingstoffen, dan zijn hare hygroscopische eigenschappen, d. i. het vermogen om water op te nemen en los te laten, bijzonder geschikt om het vocht dat van het lichaam en van de buitenwereld op haar inwerkt, zonder schade voor de gezondheid een uitweg te verschaffen. Vervolgens bezit de wol eene groote mate van toegankelijkheid voor lucht en gassen. In dit vermogen staat zij bovenaan in de rij der gebruikelijke kleedingstoffen. Daar de serge eene lichte maar duurzame wollen stof, met meer of minder zichtbare keper is (2), zoo vermeenen wij, op grond van het vorenstaande, te mogen verklaren, dat men in de keuze eener grondstof voor de nieuwe uniform zeer gelukkig is geweest; alleen betreuren wij het, dat de thans door het leger gedragen serge aan het stuk en niet in de wol geverfd is. „Wanneer de wol vóór het spinnen wordt geverfd, dan zullen de verfmiddelen beter in de losse wol dringen dan in 't geweven goed.(3) Het is derhalve duidelijk dat in de wol geverfde serge egaler en constanter van kleur isde knieën en het schrit der pantalon, zoomede de mouwen van de attilla, welke deelen het eerst aan slijtage onder hevig zijn, zullen niet zoo spoedig verkleuren, dan wanneer de stof aan het stuk geverfd is. Het haar der wol moet zich onderscheiden door fijnheid, zachtheid en een gering kleurgehalte; deze drie eigenschappen worden onder de beste wolsoorten aangetroffen. Onder kunstwol verstaat men de lange draden van reeds half versleten, los geweven wollen kleedingstukken, als wollen dekens, kousen, flanelleu, enz., die opnieuw worden gesponnen. (1) Handelsblad van 15 November 1885. (2) Nerlerlandsch Handelsmagazijn, blz. 770. (8) D. Grothe, Mechanische Technologie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 35