351 De nieuwe patroon kan dus niet door ons worden aangenomen zonder wijziging van de vizierindeelingen zoodra die wijziging is aangebracht, kunnen we ons Diet meer van de oude munitie bedienen. Aangezien de Indische Infanterie steeds voorbereid zal moeten zijn op een oorlog met een Europeeschen vijand en op alle mogelijke andere eventualiteiten, zal er ten allen tijde een voldoende voorraad munitie in reserve behooren te wezen. Daaruit volgt, dat de vizier wijziging niet ondernomen mag worden, vóórdat eenige millioentallen nieuwe patronen gereed zijn, hetgeen vermoedelijk eerst over een twee a drietal jaren het geval kan wezen. Overwegende bezwaren staan de invoering der nieuwe patroon dus niet in den weg, maar hare verschijning is, blijkens het vorenstaande, voor ons een minder groot geluk dan voor de Nederlandsche Infan terie, eensdeels omdat wij zoolaDg op de invoering zullen moeten wachten, anderdeels omdat die invoering alweer verandering brengen zal in ons schietwapen en in onze reglementen, en ten slotte omdat wij die moderne oorlogspatroon misschien eerst zullen ontvangen, als het Nederlandsche leger het besluit heeft genomen om zich met een repeteergeweer van kleiner kaliber te wapenen. „In het laatst van het vorige jaar" zoo las men in de mailcourant „werdeD bij het Departement van Oorlog ernstige klachten ingebracht „over de bruikbaarheid der munitiën voor de infanterie, die eenige „jaren in de magazijnen waren opgelegd geweest. Dientengevolge „zijn op last van den Minister van Oorlog zorgvuldige proeven ge- „nomen, om op dit punt zekerheid te verkrijgen. De inspecteur der „infanterie heeft over die genomen proeven rapport uitgebracht, waar- „van het slot luidt: Resumeerende, blijkt uit al de rapporten, dat „het gehouden onderzoek heeft aangetoond, dat de scherpe infanterie- „patroon N°. 2 van 1880, na eene zevenjarige behoorlijke opbewa- „ring, nog steeds zijne volle kracht behouden heeft en dat de snelheid „en het indringingsvermogen van den kogel nog zeer voldoende zijn, „zoodat, in verband met de verkregen resultaten, het vertrouwen van „het leger op de munitie der infanterie alleszins gerechtvaardigd is. Waaraan is het toe te schrijven, dat de patronen het in Nederland zooveel langer uithouden dan in Indië, waar zij niet langer dan 3|

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 360