352 - jaar opbewaard kunnen blijven, zonder dat hare goede eigenschappen ten deele verloren gaan of verzwakt worden Hoogstwaarschijnlijk is ons klimaat eene voorname oorzaak; maar bestaan er geen middelen om den schadelijken klimaatsinvloed met meer kracht te keer te gaan Het is bekend, dat men tegenwoordig de hulzen overal vernist om inwerking van het min of meer vochtig buskruit op het huls metaal, en omgekeerd, tegen te gaan. In Nederland schijnt men met het vernissen dat doel te bereiken, maar in Indië niet, althans niet volkomen, want na eene eenigszins langdurige oplegging ver- toonen zich kleine gaatjes in den hulswand en schijnt de patroon zoogenaamd te zweeten, althans er is vocht op haar buiten opper vlak zichtbaar. Het buskruit verliest kracht, de vetprop verhardt en het hulsmetaal wordt minder veerkrachtig, zoodat zich blijvende uitzetting na het schot vertoont, de huls dikwijls scheurt en het vele malen onmogelijk blijkt, haar zonder bijzondere hulpmiddelen uit de kamer te verwijderen. Kan dit betreurenswaardig verschijnsel ook een gevolg zijn van eene minder doeltreffende wijze van vernissen? In het „Rapport eener zending naar Rusland" (1) zegt de kapitein Brender a Brandis het volgende omtrent de Russische vernismethode. „Om de hulzen inwendig te vernissen, worden er een zeker aan- tal in een plank met gaten gestoken, welke plank onder een bak, „gevuld met vernis, wordt gevoerd. Deze bak heeft in zijn bodem „kanaaltjes met trechtertjes, zoodanig, dat bij het wegnemen van „eene schuif alle hulzen met vernis volloopen. De planken met hul- „zen worden daarna over een bak omgekeerd geplaatst, zoodat het „vernis weder uit de hulzen loopt. Hierna worden de hulzen geplaatst „in eene machine, die met groote snelheid draait om eene verticale „as, en wel met den bodem naar die as gekeerd, zoodat door de „groote snelheid het overtollige vernis nog wordt uitgedreven en „slechts een dun gelijkmatig laagje overblijft. De hulzen blijven dan „gedurende 2 dagen in een zeer warm lokaal en 1 dag in een kasti „die door heete lucht zeer sterk verwarmd is. Dit vernis heeft zoo- „veel tijd noodig om te drogen, omdat olie in plaats van alcohol (1). Zie Versl., Eapp. en Mem. Deel XIX.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 361