353 „gebruikt wordt. Waarom olie gebruikt wordt, is mij onbekend, „daar toch aan alcohol ook in die fabriek de voorkeur werd gegeven „Deze wijze van vernissen, eene hoofdbewerking voor de duur zaamheid der patroon, komt mij doelmatig voor, daar zij betere waar- „borgen geeft, dat de inwendige huls geheel met een vernislaag ge- „dekt is, dan wanneer het vernissen uit de hand met een kwastje „geschiedt." Aldus het verslag. Zou het niet wenschelijk zijn, deze methode ook in Indie te be proeven Bij een eventueel succes zouden de voordeelen ruimschoots tegen de kosten opwegen. Ofschoon ik op reeds vroeger gemelde gronden geen vrede heb met eene patroon zonder vetprop, wil ik onpartijdigheidshalve toch ver melden, dat het genoemde „Rapport" ook bericht, dat men in Rus land pogingen aanwendt om de inwendige vetting te doen vervallen, dewijl men daarin het middel ziet om de duurzaamheid der patroon te verhoogen. Intusschen wordt de overtuiging, dat men daarin niet slagen zal, nog versterkt door eene andere in het „Rapport" voorkomende mededeeling, luidende „De vetprop is een noodzakelijk kwaad, zij dient niet voor de „vetting van den loop, doch werkt als obturateur. De zachtlooden „kogel namelijk heeft eene middellijn gelijk aan die tusschen de „velden. Bij de snelle ontwikkeling van het buskruitgas kan dit, „bij gemis van de vetprop, voorbij den kogel stroomen, zoodat, vol- „gens de verklaring van den onderdirecteur der patroonfabriek, de „kogels, indien zij zonder vetprop werden verschoten, dikwijls op een „75 M. neersloegen; terwijl het in dit geval wel voorkomt, dat de „kogel na het schot verlengd wordt teruggevonden. Dit laatste „vindt zijne verklaring in het voorbijstroomen van het gas." Intusschen blijken de proeven met de getransformeerde Neder-* landsche geweren niet zoo spoedig tot eene beslissing te leiden, als aanvankelijk verwacht werd. Het is dan ook niet alleen te doen om eene wijziging van het wapen, maar ook om die van de tot munitieber ging bestemde uitrustingsstukken Van den soldaat. Voorts heeft men, naast de stelsels Vitali, Mannlicher en combinatie-Vitali-Mann-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 362