354 licher nog een versterkt Mannlicher en een door den len luitenant der Infanterie Liebert uitgevonden repeteergeweer met pakjeslading in beproeving genomen. De cursussen van 1 Augustus en 1 Sep tember aan dn Normaal Schietschool zijn niet doorgegaan en uitge steld, totdat bepaald zal zijn, welke transformatie het geweer klein kaliber zal ondergaan. De 1e luitenant der Infanterie Russer heeft in het Militair Blad zijne krachten gewijd aan de beantwoording der vraag: „Is trans formatie van het Nederlandsche geweer in een repeteergeweer wen- schelijk?" Op grond der bij de beproeving opgedane ervaring komt hij tot het besluit, dat de transformation volgens Mannlicher en Yitali niet aanbevelenswaardig zijn en dat de Regeering verstandig han delen zal door die stelsels niet aan te nemen. Wij zullen zijne argumenten voorloopig buiten bespreking laten. Later, als met, zekerheid bekend is, welk stelsel in Neder land ingevoerd is, kunnen zij misschien van veel nut zijn bij de beoordeeling van de waarde, die dat stelsel voor onze infanterie zou hebben. Oostenrijk. In N°. 6 van dit tijdschrift is bereids medegedeeld, dat de Oostenrijksche Regeering de fabricage der Mannlicher repe teergeweren kaliber 11 heeft doen staken, toen reeds een 90000tal exemplaren gereed was en tegelijkertijd maatregelen getroffen heeft voor de spoedige vervaardiging van een voldoend aantal geweren van gelijksoortige constructie, kaliber 8. Ofschoon reeds eenigen tijd geleden beschrijvingen en schetsen van het eerstbedoelde wapen in Duitsche werken voorkwamen, scheen het niet wenschelijk eene vertaling daarvan voor plaatsing in ons tijdschrift in aanmerking te brengen, aangezien het geweer kaliber 11 slechts bestemd is om in de toekomst eene zeer ondergeschikte rol te vervullen, terwijl daarentegen kaliber 8 het eigenlijke oorlogs wapen wezen zal. Intusschen heeft de omstandigheid, dat beide geweren eene groote mate van overeenkomst in samenstelling vertoonen, den heeren H. en B. aanleiding gegeven, eene beschrijving met schetsen van het eerstbedoeld Mannlicher samen te stellen, welke men in den Militairen Spectator vinden kan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 363