355 Ei' bestaan verschillende redenen om de aandacht te vestigen op deze door duidelijkheid uitmuntende voorstelling van het Oosten- rijksch geweer. Eerstens behoort het repeteermechanisme tot het stelsel der zoogenaamde pakjesladingwaarbij het magazijn ouder den grendel is gelegen, een stelsel, dat ook in Nederland in beproeving is. Tweedens is de sluittoestel zoodanig ingericht, dat men het sluitstuk slechts recht achterwaarts en voorwaarts behoeft te bewegen (dus zonder draaiing) om den loop te openen en te sluitendeze con structie ook wel onder den naam van horizontale grendelsluiting bekend, heeft het voordeel, dat de man desnoods kan ladenzonder het geweer van den schouder te brengen. Ten derde wekken de richt- middelen de aandacht. De vaste stand der tusschen de quadrant, vormige vleugels beweegbare klep wordt op eigenaardige wijze dooi de werking van twee pallen en eene veer verzekerd; voorts heeft de klep, in haar boveneind -waarin men de gewone vizierkeep op merkt eene holte, die een naar de rechterzijde uitschuifbaar stukje metaal bevat, waarin eene tweede vizierkeep ingesneden is, welke de gelegenheid opent om bij het vuren op grooten afstand te richten over een afzonderlijke korrel, die rechts van het geweer tegen den middenband is bevestigd. Het geweer weegt zonder bajonet 4,38 en met bajonet 4,76 KG., terwijl de lengte in het eerste geval 1,32, in het laatste 1,57 M. is. Tot ea met 1500 passen wordt op de gewone wijze gericht en van 1600 t/m 2300 passen met behulp van de zijwaartsche richtlijn. Ook deelen de schrijvers eenige bijzonderheden van het Mannlicher kaliber 8 mede, waarvan ik het volgende overneem. Het geweer heeft een standvizier voor 400 passen, dat zoodanig gekozen is, dat, op het midden van een 1,80 M. hoog doel richtend, niet alleen de gemiddelde maar ook bijna alle andere banen van den normalen spreidingskegel bestreken zijn. De maximum afstand, waarop gevuurd mag worden, bedraagt 2100 passen, waarbij echter het vizier van 2400 passen gebezigd moet worden, wil men de kern van den bundel op dien afstand brengen. De aanvangsnelheid is 530 M. De hardlooden kogel met stalen mantel weegt 51,8 G., is 31,8 mM., dus bijna 4 kalibers lang en

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 364