360 Ook verwachtte men, dat onze bedoelingen in de Vorstenlanden verkeerd begrepen zouden worden, enz., enz. Al die ongunstige verwachtingen moeten ons echter niet al te zeer verbazen. De manoeuvres waren eene nieuwigheid en wij wezen er reeds op: wat in Indië afwijkt of inbreuk maakt op den alouden overbekende:» dagelijkschen gang van zaken, heeft groote moeite om wortel te schieten en moet zich in het gunstigste geval tevreden stellen met een zorgelijk bestaan. Wij wezen echter op de te berde gebrachte bezwaren vooral, om aan te toonen wat de oorzaken waren van de tegeningenomenheid, waarmede velen de aanstaande manoeuvres begroetten. Die tegen ingenomenheid bestond ook bij een aantal van hen, die in de eerste helft van Augustus het garnizoensleven voor eenigen tijd moesten vaarwel zeggen, om op het plateau tusschen den Telomojo en den Merbaboe een werkzaam aandeel te nemen aan die oefeningen. Wij gelooven echter niet te veel te zeggen, wanneer wij be weren, dat de stemming reeds vrij spoedig veranderde, dat weldra veel, dat door den donkeren bril van anderen gezien er alles behalve roos kleurig uitzag, toch eenige lichtpunten begon te vertoonen en dat men bij het terugkeeren naar de garnizoenen op hetgeen men had medegemaakt over het algemeen terugzag met een gevoel van vol doening, met de overtuiging, dat de manoeuvres bepaald nuttig wa ren geweest, en met aangename herinneringen. Niet dat alles volmaakt was of dat er geen oogenblikken van groote vermoeienis en van een weinig ontbering moesten worden doorleefd Niet dat men alle gemakken, waaraan men in het garnizoen gewoon raakt, onder zijn bereik had of ten minste het gemis daarvan nim mer voelde! Maar veel, heel veel viel mede en, zoodra men maar eenigszins was ingeleefd in den toestand, die althans voor een goed deel op het leven van den krijgsman in den werkelijken oorlog geleek, verzoende men zich ook al spoedig met de moeielijkhedeu, die men in zulk een toestand te overwinnen, met de ontberingen, die men te lijden heeft. Wij kunnen slechts eenige algemeene beschouwingen leveren, als 't ware een praatje houden over de manoeuvres. Slechts algemeene

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 369