27 De verven, die de dampkringslucht, licht, zeepwater, zwakke alca- lische logen en zeer verdunde zuren weerstaan, heeten „echt die onder deze invloeden verbleeken, worden „onecht" genoemd. Met behulp van den microscoop kan men zich van de echtheid der wol en met den dynamometer van de vastheid en elasticiteit vau het weefsel overtuigenof men van echte of onechte verfstoffen gebruik gemaakt heeft, is alleen door chemische reagentiën op te lossen. Eindelijk mag de kleeding Diet te nauwsluitend zijn; door vol doende wijdte wordt de directe overbrenging van de warmte door de tusschen de kleeding en de huid liggende lucht verhinderd. ad 3. De economische zijde is zeker wel het zwaartepunt van het vraagstuk: Het ontwerpen van eene nieuwe uniform. De financieele krachten van den staat, de prijzen der grondstoffen, de arbeidsloonen, de kosten van confectie, van opschuring van den voorraad en van deszelfs onderhoud zijn factoren, waarmede rekening gehouden moet worden. Betreffen het stoffen, die niet genoegzaam tegen atmosfe rische invloeden, licht en vochtigheid bestand zijn, dan komt de post „ver lies" bovendien in het debet der rekening. En toch gebiedt eene door dachte staathuishoudkunde niet al te krampachtig aan de dubbeltjes vast te houden. Het bekende spreekwoord: «Goedkoop is veelal „duurkoop" is ook hier van toepassing. Kleedingstukken, die uitsluitend voor parades moeten dienen, keuren wij af. De noodzakelijkheid om een kleedingstuk te bezitten, dat eener- zijds in den hoogsten graad practisch, anderzijds zoo sierlijk mogelijk en niet al te kostbaar is, heeft in menig leger de pennen in beweging ge bracht Daarom vonden wij het een gelukkig denkbeeld van de ontwerpers onzer nieuwe uniform om de attilla met weinig kosten voor feestelijke ge legenheden een sierlijk aanzien te geven. Maar daar in de attilla alle diensten moeten verricht worden, vreezen wij, dat de vernieuwings termijn van één jaar te lang zal blijken en ook hier weder „de zui nigheid de wijsheid zal bedriegen. De toevoeging van een blauw katoenen blouse, welke gelijktijdig met de werkbroek wordt gedragen, verdient daarom ten zeerste aanbeveling. Deze blouse zou o. i. vervaardigd moeten worden van eene dunnere katoensoort dan het zoogenaamde blauw kussensloopkatoen. Als model zouden wij kiezen glad schouderstuk, liggende kraag, breede,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 36