indrukken kunnen wij weergeven, daar het weinige, wat wij van nabij zagen, vooral van de uitvoering der ouderstelhngen, slechts een klein, weinig samenhangend onderdeel van 't geheel vormt en dus aan anderen niet veel belaDg kan inboezemen. Met groo'te belangstel ling zien wij dan ook de openbaarmaking van het algemeen rapport^ dat de generaal Van Resteren heeft ingediend of zal indienen, tegemoet. Velen met ons zullen zeker gaarne lezen, hoe de gevechten, die zij hebben bijgewoond, in hun geheel zijn verloopen, en ook voor hen, die de mauoeuvres niet medemaakteo, zou de lezing daarvan waar schijnlijk van zeer veel nut zijn. In afwachting daarvan meenen wij echter reeds nu geen onnut werk te doen met de mededeeling van persoonlijke indrukken en losse opmerkingen; de lezer houde ons echter welwillend ten goede, waar wij mochten dwalenonze gelegenheid tot waarneming was uit den aard der zaak beperkt en wat wij zagen kan zich, van eene andere plaats of uit een ander gezichtspunt bezien, anders voordoen. Wij geven echter wat wij weten, naar overtuiging. Reeds vrij spoedig dan trof het ons, dat de van verschillende zijden zoo breed uitgemeten bezwaren tegen de manoeuvres bleken, of hersenschimmig öf althans overdreven te zijn. Voor hem, die wel eens verslagen gelezen heeft over soortgelijke oefeningen in andere legers, waarbij veel werd overgelaten aan de cotnmandauten der tegen elkaar ageerende partijen en waarbij het onver wachte eene groote rol speelde, zullen de geleverde spiegelgevechten, dunkt ons, geen reden opleveren, om aan de mate der tactische ont wikkeling onzer aanvoerders en troepen te twijfelen, althans dit is de al- gemeene indruk dien men op het terrein kreeg. Na voorafgaande ver kenning door de cavalerie werd het gevecht steeds op natuurlijke en eenvoudige wijze ingeleid en doorgevoerd. Wij drukken op het woord eenvoudigomdat hierin juist het kenmerk ligt van de werkelijkheid, 't Is geene groote kunst, een spiegelgevecht te houden, waarbij aan weerszijden de vernuftigst uitgedachte dispositiëu teil uitvoer worden gelegd, als beide partijen maar van te voren het terrein volkomen ken nen, precies weten waar zij op elkaar zullen stuiten en bijna vermoeden

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 370