364 - zijn geweest en dat in het geheel van de ruim 120 officieren en 2400 minderen slecht 1 officier en ruim 100 minderen zijn geëvacueerd, dan zal zeker iedereen met ons van oordeel zijn, dat de goede gezond heidstoestand alle billijke verwachiingen overtrof. Daarbij moet nog in aanmerking genomen worden, dat de zieken zeer spoedig geëva cueerd werden, hetgeen trouwens ook wenschelijk was. Wij willen thans nog een antwoord geven aan hen, die beweerden dat ons Indisch leger mot zijne ruime practische ondervinding de oefening dor groote manoeuvres kan ontberen. Bij de plaats gehad hebbende oefeningen hebben wij, en ik geloof velen met ons, echter wel degelijk iets en zelfs veel geleerd. Zoo leerden wij telkens in de meest verscheiden omstandighedeu in verband met of tegenover andere wapens handelen, onze eigen Ar tillerie dekken, vijandelijke Cavalerie-patrouilles beletten onze macht te verkennen. De Cavalerie leerde hoe zij ten meesten nutte der hoofdmacht moest verkennen en hoe zij den Commandant der hoofd macht het resultaat harer verkenningen moest mededeelen op zoodanige wijze, dat hij daarnaar zijn verdere beschikkingen kon nemen. De Artillerie leerde, haar stellingen zoeken buiten het bereik van het vijandelijk Infanterievuur en den besiissenden aanval der eigen In fanterie ondersteunen of dien des vijands helpen afslaan. De Ge nietroepen leerden zien, waar en op welke wijze zij aan de andere wapens hulp moesten verleenen. Alleen bij zulke oefeningen leeren de wapens elkander voldoende kennen en apprecieeren. In het gar nizoen heeft ieder wapen bijna uitsluitend met zich zelf rekening te houden bij zijne exercitiënwel kan eens voor eene enkele oefening Artillerie en op sommige plaatsen Cavalerie met de Infanterie uit rukken, maar die weinig voorkomende gecombineerde manoeuvres van een enkelen ochtend hebben lang niet hetzelfde nut als een veer- tiendaagsche oefeningstijd, waarin men bij voortduring elkanders hulp en medewerking behoeft. Ook leerden de hulpdiensten zich ondergeschikt maken aan het belang der troepen, waarvoor zij voortdurend te zorgen hadden. Voor de Intendance trad nu niet de administratieve zijde van haar werkkring op den voorgrond, maar het allereerste belang was voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 373